Martina Zemanová: Je potřeba si to srovnat v hlavě, abyste nepromarnili čas

Foto: Daniel Šeiner
  •  

Kromě toho, že je dlouholetá pedagožka Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, tak je Martina Zemanová i sbormistryně ikonického Ústeckého dětského sboru, který vede s manželem od roku 2011. Navíc už desátým rokem pořádá benefiční koncert „Zpíváme pro tebe“, který pokaždé pomůže vybraným handicapovaným dětem z ústeckého regionu.

Žijete v Ústí. Jste rodilá Ústečanka?

Nejsem. Ačkoli jsem se narodila v Teplicích, tak jsem dětství prožila v Třebívlicích na Litoměřicku. Gymnázium jsem absolvovala v Lovosicích, a pak vysoká škola v Ústí nad Labem. A po škole jsem v Ústí i zůstala.

Jaký máte k městu vztah?

Není to srdeční záležitost, to bych lhala, ale jako holce z vesnice se mi líbí ta výborná dostupnost služeb, zdravotnictví a kultury. Je to krajské město a navíc mi tu zachránili i život.

Zachránili život?

Byla jsem těhotná s mladším synem. Blížil se termín porodu a pár dní před ním mi nebylo dobře, šla jsem do nemocnice v Ústí nad Labem, proběhla běžná kontrola. Vyšla jsem ze dveří, začala masivně krvácet. Všichni svatí při mně stáli. Hned se mě ujali sestry, lékaři a všechno dobře dopadlo. Syn i já jsme tady. Slavím dvakrát narozeniny. Opravdu jsem měla veliké štěstí, že jsem byla v tu dobu v krajské nemocnici, kde mají to nejlepší vybavení a dostupnou medikaci Zachránili mi život. Děkuji jim za to.

Máte na Ústecku nějaká oblíbená místa?

Okolní přírodu, ráda chodím na procházky do lesa, na zříceniny, ale také Větruši a rádi jezdíme do Tisé.

Učíte na Pedagogické fakultě ústecké univerzity. Chtěla jste vždy raději učit nebo být muzikantkou?

Od svých pěti let jsem se věnovala hudbě. Hrála jsem na klavír, zpívala jsem. Moji rodiče mě vedli k hudbě a zřejmě podchytili talent, který ve mně dřímal J. Maminka je učitelkou matematiky a fyziky. Umí naprosto perfektně vysvětlovat probíranou látku a to jsem se od ní naučila. Tím se spojila láska k hudbě a předávání vědomostí a dovedností dál.

Od roku 2011 vedete s manželem Ústecký dětský sbor, který manželé Anna a Vlastimil Kobrlovi založili v roce 1966. Co vás vedlo k tomu ho převzít?

S Annou Kobrlovou jsme byli kolegové na Katedře hudební výchovy Pedagogické fakultě UJEP. Od roku 1998 jsme začali se sborem spolupracovat jako pomocní sbormistři. Mě osobně tato práce nadchla a snažila jsem se od nich pochytit maximum zkušeností.

Co vám v osobním životě práce se sborem a s dětmi dává a co bere?

Dává mi krásnou energii. Pokud jste zapálení „pro věc“ a děti to ucítí, pracuje se vám s nimi úžasně. Je to propojování energií, radosti z úspěchu při koncertech. Bere Vám čas. Je to 6 hodin týdně od roku 1998. Je potřeba si to v hlavě srovnat, abyste tento čas vnímali jako využitý pro dobrou věc a ne promarněný.

Mění se zájem dětí o sborové zpívání?

Určitě ano. V dnešní době mají děti mnoho jiných podnětů, které vehementně konkurují sborovému zpěvu. Navíc v této volnočasové aktivitě je výsledek vidět třeba až za rok, dva roky. To je pro dnešní děti velmi dlouhá doba. Nejsou trpělivé. Vydrží jen ti nezapálenější pro sborový zpěv. Najdou tu přátele, vytvoříme komunitu, a pak už je tu kromě zpívání drží i jiné pouto J.

Podle čeho se vlastně vybírají zpěváci do sboru? Musejí umět zpívat…ale jak ho sestavit, aby to správně ladilo?

Je to velmi složitý proces a má svůj vývoj. Na začátku je konkurs, nábor, kde nám dítě zazpívá jednoduchou lidovou píseň. Pokud neumí zpívat, zřejmě má talent na něco jiného. Poté se zařadí do přípravného sboru a po určité době přechází do hlavního sboru, kde je zařazeno do určité hlasové skupiny. Sbor pak nacvičuje dvakrát týdně v pondělí a čtvrtek.

Máte nějaký nábor?

Před pandemií covid-19 jsme navštěvovali základní školy, chodili jsme do prvních, druhých tříd a tam jsme dělali nábor. To teď možné není. Takže se v současné době potýkáme s nedostatkem dětí ve sboru. Rapidně nám ubylo členů, dostali jsme se na třetinu původního počtu. Ale to není jen u nás, ale v dalších volnočasových aktivitách různě po celé České republice, bohužel za to může právě covid-19. Takže děti od 6 do 9 let, co rády zpívají, ať se určitě se k nám přihlásí, můžou telefonicky na čísle 606 838 287 nebo na e-mail: martina-zemanova@seznam.cz.

Kde všude a při jakých příležitostech jste vystupovali? Na co jste nejvíce pyšní?

To by byl asi dlouhý seznam. Za našeho vedení sbor zpíval ve Španělsku, Francii, Německu, Chorvatsku, Itálii. Vážíme si každé příležitosti, kde se můžeme prezentovat. Spolupracujeme s mediálně známými osobnostmi a v poslední době jsme navázali spolupráci s Hudbou hradní stráže Policie ČR. Určitě musím říct, že bez podpory města Ústí nad Labem a Ústeckého kraje by naše činnost nebyla možná.

S jakými osobnostmi například?

Zmíním třeba Helenu Vondráčkovou, které jsme hostovali na dvou koncertech nebo Lucii Bílou, se kterou jsme zpívali loni na podzim. Další spolupráce by měla pokračovat, pokud to dovolí situace okolo pandemie. A samozřejmě také Jan Šťastný, Kateřina Brožová a Daniela Šinkorová, kteří s námi spolupracují už řadu let.

Jakou skladbu máte se sborem nejraději?

Momentálně Bohemian Rhapsody a Jdi za štěstím.

Cestovali jste s dětmi po celém světě. Jaké to bylo? Zažili jste jistě hezké, ale i horké chvilky…

Zájezdy jsou nádherné vzpomínky nejen pro děti, ale i sbormistry. Na koncertech i mimo ně zažíváme nepopsatelné chvíle, které náš kolektiv utužují. Různých zážitků máme plno, ale jak se říká: „Co se ve sboru uvaří, to se tam i sní.“ (smích).

Pod vaším a manželovým vedením dosáhl soubor řady úspěchů. Co považujete za největší?

To, že jsme za deset let vychovali mnoho mladých lidí, kteří vědí, co je smysl pro povinnost, zodpovědnost, hudební vnímání, schopnost poslouchat druhé, přátelství a respekt ke druhým.

V Severočeském divadle se 10. března uskuteční jubilejní desátý benefiční koncert s názvem „Zpíváme pro Tebe“. Co vás vedlo k tomu tyto koncerty pořádat?

Jsem člověk, který rád pomáhá druhým. Mám to tak od dětství. Tohle bylo jen vyústění v něco velkého. Spojily se tu moje organizátorské, koordinační, přesvědčovací dovednosti a výsledkem je už desátý ročník akce Zpíváme pro Tebe. Mimochodem je neuvěřitelné, jak těch deset ročníků rychle uteklo.

Každý rok benefice pomůže nějakým handicapovaným dětem z Ústecka. Komu pomůže letos?

Letos pomůžeme Johance a Jaroslavovi. Šestnáctiletá Johanka se potýká s těžkým kombinovaným postižením a pětiletý Jaroslav s Westovým syndromem. Stejně jako loni i letos bude výtěžek koncertu předán, formou šeků, jejich rodinám.

Kdo se na koncertu, kromě Ústeckého sboru představí?

Na benefičním koncertě se představí Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, Jan Šťastný, Kateřina Brožová a Daniela Šinkorová. Speciálním hostem bude 4TET Jiřího Korna. Moderování koncertu se ujmou Jan Šťastný a Kateřina Brožová.

Jak koncert, který i pomůže dobré věci, prožívají děti ze sboru?

Musela byste se zeptat přímo jich. Domnívám se, že při koncertě si uvědomují, co dělají. Pro jejich další vývoj má tahle akce určitě příznivý vliv.

Je už koncert vyprodaný? Jak mohou pomoci lidé, kteří se na koncert třeba nedostanou?

Ještě je asi 80 vstupenek volných. Aby byl splněn cíl koncertu, je třeba zaplnit divadlo do posledního místa. Vstupenky jsou k dostání v pokladně Severočeského divadla, rezervace na telefonním čísle 475 211 713 nebo u pořadatele na telefonu 606 838 287.  Cena vstupenky je 400 korun. Ti, kdo se nebudou moci z časových důvodů zúčastnit koncertu a přesto by chtěli potřebnou rodinu podpořit, mohou přispět na účet číslo: 43-8451510217/0100 (do textu pro příjemce uvedou „Pro Johanku a Jaroslava“).

Prozradíte nám vaše další plány do budoucna?

Dnes něco plánovat? (smích) Máme rozjednanou spolupráci s německým dětským sborem, Hudbou hradní stráže a Policie ČR. Uvidíme, jaké příležitosti nám přinese tento rok.

Nutili jste s manželem vaše děti ke zpěvu? Kolik jich vlastně máte? A zpívají?

Máme spolu dva syny a oba zpívali ve sboru. Možná jsme je „přinutili“, ale mají z tohoto období přátele a krásné vzpomínky J.

Jakou hudbu máte nejraději k poslechu?

Záleží na situaci, nemám vyhraněný styl. V poslední době si ráda poslechnu swing, Jitku Zelenkovou, někdy zase potřebuji probrat, tak si pustím Queen.

Jak ráda odpočíváte?

Miluji moře, takže když to jde…tam. Pak se ráda nechám hýčkat na wellnes.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*