Město má za sektorové centrum zaplatit 32 milionů

  •  

Desítky milionů za ruinu, kterou už před lety nechalo zbourat, má podle rozhodnutí soudu zaplatit společnosti PK Real město Ústí nad Labem. Město spor o sektorové centrum prohrálo.

Soud potvrdil rozhodnutí, podle kterého má město vrátit společnosti PK Real kupní cenu za takzvané sektorové centrum, zjistila ČTK z justiční databáze. Primátorka Věra Nechybová (klub UFO) potvrdila, že jde zhruba o 32 milionů korun. Město se bude bránit mimořádným opravným prostředkem, tedy dovoláním, zaplatit však musí.

Případ mezi městem a PK Real existuje už od roku 1994. V té době mezi sebou podepsaly kupní smlouvu na rozestavěné centrum za 40 milionů korun. Firma ale zaplatila jen polovinu kupní ceny. Město se proto o vlastnictví sektorového centra soudilo. Krajský soud v roce 2008 rozhodnul, že tehdy už ruina patřila městu. Radnice ji poté nechala zbourat a na jejím místě vybudovala hřiště.

Společnost PK Real se posléze obrátila na soud, aby se domohla vrácení části kupní ceny. Na účet města společnost v roce 1994 složila 19,5 milionu korun. Ústecký okresní soud v roce 2014 firmě vyhověl a uložil městu, aby zaplatilo 28,8 milionu. Krajský soud ale o několik měsíců později při odvolání zamítl žalobu jako nedůvodnou. Společnost pak podala dovolání k Nejvyššímu soudu a ten jí dal za pravdu.

Krajský soud vynesl podle zjištění ČTK rozsudek už 4. října. Vázán stanoviskem Nejvyššího soudu potvrdil původní rozsudek. Podle něj má město vrátit kupní cenu i s úroky.

„Jde o částku 19,5 milionu korun s příslušenstvím. Termín pro úhradu je do tří dnů od právní moci rozsudku,“ řekla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Podle Nechybové je částka kvůli přiznaným úrokům mnohem vyšší. „Ta částka je téměř 32 milionů korun,“ uvedla pro Český rozhlas Nechybová. Podle mluvčí magistrátu Romany Macové, dorazilo písemné vyhotovení rozsudku 3. listopadu. Město se obrátí na Nejvyšší soud. Podle Nechybové ale zatím nezaplatilo.

„Budeme se dovolávat určitě, budeme jednat s věřitelem o možnosti úhrady zpožděné. Protože pokud soud rozhodne tak, že se má něco uhradit do tří dnů od obdržení rozhodnutí, tak do tří dnů není ze zákona možné svolat zastupitelstvo,“ vysvětlila Nechybová. Dodala, že o rozhodnutí soudu dříve nevěděla.

Uvolnění peněz musí schválit zastupitelstvo. „Do prosincového zastupitelstva toto budeme předkládat,“ uvedla primátorka.

Vedení města zastupitele o prohraném sporu ještě neinformovalo, řekl Radim Bzura (nez., dříve TOP 09). „Je to pro mě nová informace, nejednali jsme o ní ani na finančním výboru. Čekal bych, že bude svolané mimořádné zastupitelstvo,“ řekl Bzura. Město by podle něho mělo být na podobné případy připravené. „Opakovaně jsem na finančním výboru navrhoval, aby město pro případ prohraných sporů vytvářelo finanční rezervu, ze které by se pak platilo,“ dodal Bzura.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*