Ministr zdravotnictví odvolal ředitele Zdravotního ústavu

  •  

Ve vedení Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem dochází ke změně. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger odvolal dosavadního ředitele Pavla Bernáta. Instituci zatím povede ředitel Zdravotního ústavu Ostrava Eduard Ježo. Odvolání ředitele Bernáta potvrdila i mluvčí ministrstva Jana Schillerová, ale další podrobnosti neuvedla.

Primátor Petr Nedvědický se kvůli zrušení Zdravotního ústavu už v lednu obrátil na tehdejšího ministra zdravotnictví, bohužel jeho dopis zůstal bez odpovědi. Proti zrušení ústavu se staví laická i odborná veřejnost. Obecně je to považováno za krok zpět v úrovni poskytovaných služeb. Zdravotní ústav si za dobu své existence vytvořil v regionu velmi silnou pozici. Je plně respektován všemi partnery – městy a obcemi, odbornými institucemi nebo neziskovými organizacemi a dalšími subjekty.

Neuvážená změna v podobě zrušení ústavu se může projevit velmi negativně. Nahrazení ústavu bude spojeno s řadou problémů, nepůjde jen o počáteční zmatky, potíže s navazováním kontaktů, hledání funkčního přizpůsobení místním potřebám. To vše má současný Zdravotní ústav dávno vyřešeno a může fungovat k plné spokojenosti. Je-li třeba nějaká změna nebo vylepšení, jistě by mohla proběhnout ve stávající podobě instituce. V této souvislosti je pro radu města znepokojující i odvolání ředitele ústavu, ke kterému dosud nebyly poskytnuty relevantní informace.

Zdravotní ústav v Ústí nad Labem navíc čelí už podruhé během let ukončení své činnosti. S jeho zrušením totiž počítá připravovaná novela zákona o veřejném zdraví. Od roku 2012 jsou Zdravotní ústavy dva, v Ostravě a Ústí nad Labem.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*