Mladý italský irbis se zabydluje v ústecké zoo

Foto: Ingrid Veselá Volfová
  •  

Ústecká zoologická zahrada přivítala nového obyvatele. Mladého samce irbise, který se narodil v květnu minulého roku v italském Parco Fuanistico La Torbiera.

„Příchod byl naplánován na dobu jeho pohlavního dospívání, aby nemohlo dojít k páření sestry v jeho rodišti. Po zajištění všech vakcinací a dokumentace se vydal na cestu do nového domova. Transport probíhal bez komplikací a po deseti hodinách dorazil do naší zoo,“ uvádí zástupce ředitele Lukáš Štěrba a dodává, že v současné době obývá svou expozici sám a zvyká si na nové prostředí.

Irbisové mají v ústecké zoologické zahradě svou historii. „Chov tohoto druhu započal v roce 2006, kdy přišla samice Nima ze Zoo Krakov. O dva roky později přišel ze Zoo Jihlava samec Salwin, se kterým vytvořila harmonický pár. V roce 2009 se stali rodiči samice Nangy a o dva roky později se narodil samec Panja. Po ročním přerušení chovu dorazila do ústecké zoo dvojice mladých irbisů, a to v roce 2017. Zatímco samec Deleg po několika měsících odcestoval do jiné zoologické zahrady, samec Dipendu zde žil do roku 2019, kdy uhynul po závažném gastroenterologickém onemocnění,“ doplňuje tiskový mluvčí Matěj Kynšt.

Na začátku příštího roku zoo plánuje příchod mladé nepříbuzné samice z jiného evropského chovu, aby v Ústí vznikl nový chovný pár těchto horských šelem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*