MUDr. Martin Klíma, urolog, Ústecká poliklinika

MUDr. Martin Klíma. Foto: redakce
  •  

V oboru urologie, ve kterém je atestovaným specialistou, se zabývá problematikou urolitiázy, tedy konkrementů – kamenů močových cest. Má přes šest let praxe na Urologické klinice v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, kde pět let vedl litiatickou poradnu, jejíž náplní je diagnostika, terapie a metafylaxe, tedy prevence vzniku recidiv konkrementů močových cest.

Nyní již přes rok pracuje v Městské nemocnici v Litoměřicích, kde v této práci pokračuje. Jako urolog, tedy chirurg, se zabývá léčbou konkrementů močových cest pomocí operačních, především endoskopických technik (odstraňování konkrementů z ledviny, močovodu i močového měchýře).Je také zkušeným odborníkem v řešenílitiázy pomocí LERV (rozrušování močových konkrementů mimotělní ultrazvukovou rázovou vlnou), metodou neinvazivní, kterou je v našem kraji vybaveno hned několik pracovišť (Litoměřice, Ústí nad Labem, Most).

Proč jste se rozhodl pracovat v Ústecké poliklinice?

Ústecká poliklinika mi nabídla možnost vést specializovanou poradnu, která by měla sloužit k diagnostice příčin vzniku konkrementů, vedení medikamentózní terapie a sledování nemocných s metabolickými poruchami, které vznik konkrementů zapříčiňují. Rád bych tak získal další možnost pomoci stále se rozšiřujícímu počtu pacientů, kteří nějakou formou konkrementů v močových cestách trpí, a nabídl jim řešení „ušité na míru“ jejich problému,které jim bude vyhovovat.

Jaké jsou moderní trendy ve vašem oboru?

Odstraňování konkrementů močových cest otevřenými operačními technikami už dnes takzvaně „odzvonilo“. S prudkým rozvojem a miniaturizací zobrazovacích zařízení tak v našem oboru dochází ke stálému zlepšování přístrojového vybavení, především flexibilních endoskopů, kterými jsou spolu s laserovou technikou moderní pracoviště vybavena.

Umožní tak operatérovi provést odstranění konkrementu co nejšetrněji a s co nejlepším výsledkem. Stále je však důležitá schopnost lékaře vyřešit situaci tak, aby byla zvolena metoda či kombinace metod také s přihlédnutím k individuálním požadavkům pacienta, jako je třeba časová náročnost či invazivita jednotlivých procedur.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*