Muzejníci našli v Labi lidskou kost i mlýnský kámen

  •  

Extrémně vyschlé koryto Labe ústeckým muzejníkům odhalilo stopy dávné historie regionu. Při jeho nedávné prohlídce objevili třeba mlýnský kámen nebo lidskou kost. Zvládli to na poslední chvíli, následné deště opět zvedly hladinu řeky do standardní výše.

„Šli jsme se podívat na zvláštní kruhový kámen, jehož fotografii nám do muzea poslal Ústečan David Daduč, který ho objevil uprostřed koryta mezi železničním a Benešovým mostem. Na místě jsme zjistili, že jde o polotovar mlýnského kamene,“ popsal jeden z objevů archeolog Muzea města Ústí nad Labem Luboš Rypka. Kámen archeologové vyzvedli a podrobí ho zkoumání.  „Do Labe se mohly dostat polotovary při transportu zboží, ale nepovedené kusy se používaly i jako závaží říčních lodí či vhodný kámen do základů mostů,“ doplnil archeolog. Průzkum koryta přinesl i další, z hlediska dokumentace historie zajímavé nálezy, zejména několik drobných pozůstatků novověkých říčních plavidel. V kamenitém dnu se dokonce povalovala i část pánevní kosti, s největší pravděpodobností lidská. „Mohla by být z vyplaveného hrobu z nějakého historického pohřebiště na břehu řeky, ale spíš vypadá na mladší dobu, třeba oběť z období druhé světové války,“ doplnil Rypka. Průzkum obohatil i sbírky geologické, a to o čedičový blok omletý a vyhlazený tisíciletími pobytu v řece do pitoreskního tvaru.

????????????????????????????????????

Část nově vylovených předmětů představí muzeum veřejnosti, stanou se součástí výstavy ke 175. výročí paroplavby v Čechách „Plavba na páře“, kde rozšíří instalaci stop říční plavby na dně Labe. Tato výstava je v Muzeu města Ústí nad Labem instalována do konce letošního roku.

Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*