Mým snem je Stanley Cup a reprezentační medaile

  •  

V uplynulé sezoně Michal Neuvirth úspěšně hájil branku hokejového týmu Philadelphia Flyers. Na léto se ale vrátil zpět do České republiky a hokejoví fanoušci ho mohli často vídat i v Ústí nad Labem, kde pravidelně navštěvuje rodiče. Město stále považuje za svůj domov.

Přes léto jste v České republice. Jak si užíváte svoji dovolenou? Nebo to dovolená není?

Je to dovolená, ale ta mi skončila již na začátku července, kdy jsem začal letní přípravu. Už tři týdny jsem na ledě. První dva týdny jsem trénoval na Spartě. Pak mužstvo odjelo na soustředění do Švýcarska, tak jsem se na tréninky přesunul na Kladno. V polovině srpna letím zpět do USA.

Byl jste někde na dovolené, nebo jenom v Čechách?

S přítelkyní jsme si udělali dovolenou na Sardinii, velmi jsme si to užili. Bohužel ani přes léto toho volného času příliš není. Každý by mě chtěl vidět, protože většinu roku jsem mimo Českou republiku. Toho času je ale tak málo, že bych se potřeboval rozkrájet, abych mohl navštívit všechny své přátele a vše stihl. Pak zjistíte, že čas přes léto neuvěřitelně rychle letí. Navíc do toho přijdou tréninky.

V září na vás čeká první reprezentační start na Světovém poháru. Jak se těšíte?

Těším se velmi. Bude to pro mne velká událost a velká čest, protože mohu reprezentovat Česku republiku. Zatím ale o tom příliš nepřemýšlím. V polovině srpna odlétám do Ameriky, kde budu tři týdny trénovat. Na začátku září se přesouvám zpět do Prahy, kde bude reprezentační sraz.

Jak jste sledoval letošní mistrovství světa, kam jste se nedostal? Naši vyhráli skupinu a pak neprošli přes Američany…

Náš tým hrál parádně, neustále jsem to sledoval. Strašně mě mrzelo, že mě doktoři na turnaj nepustili, velmi jsem si to přál. Mistrovství je po skupině o jednom zápase a český tým ho bohužel nezvládl.

neuvirt 1

Jak vidíte budoucnost českého hokeje? Určitě znáte podmínky, jaké vládnou v USA a Kanadě a jaké u nás.

Pravdou je, že podmínky tam a u nás se nedají vůbec srovnávat. Už jenom tím, kolik mladých kluků se tam hokeji věnuje. Na Spartě i na Kladně jsem zaslechl, že mladých kluků v žákovských kategoriích je nedostatek. Hokej patří k těm dražším a děti si dnes mohou vybírat z mnoha jiných sportů. Ale myslím si, že Česká republika bude stále schopná vychovávat velmi kvalitní hokejisty. Jen jich možná nebude tolik jako v minulosti.

Viděl jsem na vašem facebooku, že jste na Spartě byl u malých hokejistů. Snažil jste se je motivovat?

Samozřejmě. Základem dobrého hráče je, aby ten hokej miloval. Pamatuji si to u sebe, jako kluk jsem hokejem žil a měl jsem mnoho snů. Důležité je, aby to tak cítili i oni a nikdo je do toho netlačil.

Když čtete titulky článků o vaší loňské sezoně, často narazíte na zprávy typu, že jste týmu zachránil zápas a předvedl vynikající výkon. Jak jste cítil uplynulou sezonu vy?

Byla dobrá, ale samozřejmě vždy může být lepší. Bohužel jsem měl i nějaká zranění, kterých bych se chtěl tuto sezonu vyvarovat. Velmi jsem si tým oblíbil, protože tam máme skvělou partu a mám tam i dva české spoluhráče. Ale v další sezoně od sebe očekávám ještě více.

Fanoušci vás vidí hlavně na ledě. Jaký je ale váš život v USA?

Vše se točí kolem hokeje, moc toho volna nemáte. Odhaduji, že mám za měsíc asi tři volné dny. Protože v sezoně hrajeme třikrát až čtyřikrát do týdne a pak jsou tréninky. Vždy si dělám legraci, že v sezoně buď hrajeme hokej, jíme nebo spíme. Volný čas téměř neexistuje. Když už ano, tak ho rád strávím s někým blízkým. Třeba když na návštěvu přijede rodina nebo přítelkyně. V tu chvíli se snažím se úplně od hokeje odpoutat.

Mluvíte o přítelkyni, kterou je zpěvačka a herečka Karolina Gudasová. Prý jste ji poznal díky hokeji. Jak to bylo?

Bylo to úplně neplánované. Přijela navštívit bratra, mého spoluhráče Radko Gudase. A přeskočila mezi námi jiskra. Máme výborný vztah a jsme spolu šťastní.

Jste rodák z Ústí nad Labem, proto počítám, že jste s hokejem začal zde. Jak na své první hokejové krůčky vzpomínáte?

Mám jen pozitivní vzpomínky. K hokeji mne jako kluka přivedl táta, který v Ústí chytal za áčko, takže jsem šel v jeho stopách. Do 15 let jsem byl v Ústí, pak jsem odešel do Prahy. Po pravdě to bylo velmi náročné, protože to znamenalo se v tomto věku osamostatnit a být bez rodičů. Ale byla to veliká příležitost. Tři roky jsem strávil na Spartě. Do Ameriky jsem se dostal ve svých 18 letech, jsem tam už deset let.

neuvirt 3

To je hodně dlouho. Jste tedy Ústečák, Pražák, nebo Američan?

Můj domov je Ústí nad Labem, takže Ústečák. Ale mimo Ústí již žiju 13 let. Rád se sem ale stále vracím, mám tady rodinu a spoustu kamarádů. V létě trávím čas hlavně v Praze. Jsou tam lepší podmínky k trénování.

Jak Ústí vnímáte v porovnání s jinými místy?

Už jsem navštívil hodně míst, ale těžko se to srovnává. Ústí je jedinečné město a můj domov. Těší mne, že sem konečně bude hotová dálnice, to mi zrychlí cestu. Ale vnímám často, že když řeknu Ústí, tak si každý představuje továrny. A ne to krásné okolí.

Už jste uvažoval, kde se po skončení kariéry usadíte?

To ještě nevím, ještě jsem to neplánoval. Pro mne je důležité se soustředit na hokejovou kariéru. Kde skončím, netuším. Po konci kariéry bych se chtěl vrátit a třeba odehrát ještě nějaký ten rok na Spartě.

O Slovanu jste neuvažoval?

V současné chvíli ne. Ale kdyby Ústí hrálo extraligu, možná.

Už jsme se bavili o volném čase. Jaké máte jiné koníčky než hokej?

Volno trávím aktivně. Rád chodím hrát tenis a golf. A rád trávím čas s kamarády.

Tenis máte po tátovi, který ho trénuje…

Tenis jsem do svých 15 let hrál závodně. Pak přišla nabídka jít do Sparty, na kterou jsem kývl. Tím okamžikem moje tenisová kariéra skončila.

Máte nějaký sen, který si chcete splnit?

Už od malička jsem snil o tom, že vyhraji Stanley Cup a nějakou medaili pro Českou republiku na mistrovství světa nebo olympiádě. Ještě to nemám splněné, tak se budu snažit to dokázat.

Myslíte si, že Philadelphia na Stanley Cup má?

Ta liga je tak vyrovnaná, že ze 16 týmů, které postoupí do play off, to může vyhrát kdokoli. My máme velmi dobrý tým, který je dobře poskládaný a je to skvělá parta. Minulý rok jsme vypadli s vítězem základní části s Washingtonem, ale měli jsme na ně a mohli jsme je porazit. Takže šance určitě je.

neuvirt 4

Michal Neuvirth
Osmadvacetiletý rodák z Ústí nad Labem, hokejový brankář týmu Philadelphia Flyers. S hokejem začal v Ústí nad Labem, pak přešel na Spartu Praha. V osmnácti letech odchází do USA, kde se nakonec dostane do NHL. Za reprezentační áčko dosud nestartoval, z MS 2016 ho vyřadilo zranení.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ
Jídlo: svíčková od babičky
Hudba: československý hip hop
Barva: modrá
Číslo: 30
Politik: nemám


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*