Na co zajít do Varšavské? Činoherák zve na úspěšná monodramata i novinku Pokerface

  •  

Tento týden uvede Činoherák Ústí dvě hry, které naplno ukazují herecký um jejich protagonistů. V úterý 3. února vstoupí na scénu dechberoucí one-man show Utrpení mladého Werthera se skvělým Janem Jankovským.

Čtvrtek 5. února bude naopak patřit stálici ústecké činohry, Jaroslavu Achabu Haidlerovi, a monodramatu Pan Theodor Mundstock. Na pátek 6. února si Činoherák přichystal opravdovou lahůdku – inscenované čtení nejnovější hry Petra Kolečka Pokerface o ztrátě iluzí ze sametové revoluce i z dnešního světa.

„Únorový program ve Varšavské je mimořádně bohatý. Rádi bychom našim příznivcům připomenuli starší hry z repertoáru Činoherního studia, plánujeme ale také několik novinek.

Už tento týden to je třeba Pokerface, dílo jednoho z nejtalentovanějších mladých českých dramatiků. S návratem na střekovskou scénu jsme ale také spustili nový web a upravili čas začátku představení. Od tohoto týdne zde hrajeme pokaždé od 19.00 hodin,“ přibližuje Tereza Silbernaglová, prozatímní ředitelka souboru Činoherák Ústí.

W. Goethe: Utrpení mladého Werthera, úterý 3. února, 19.00 hodin

Představení, kterým tento týden odstartuje program ve Varšavské, je netradiční zpracování Goethova slavného románu. Výtečná one-man show Jana Jankovského coby nadaného a „rozhněvaného“ muže, zmítaného až chorobnou láskou k zasnoubené Lottě. Pocit nenaplnění, marnosti a boj s vnitřními démony vyvrcholí tragédií. Dílo svého času způsobilo velké pohoršení. Současně s ním ale přišla „módní“ vlna wertherovských následovatelů, kdy lidé chodili oblečeni jako Werther a dokonce se začal vyrábět parfém Eau de Werther.

Činoherácká inscenace v režii Marka Němce vyvolává otázky, jak by se Werther vyrovnal s osudem dnes? Vyřval by se do světa na sociálních sítích, utopil by se v alkoholu, nebo by to vytmavil všem ženám ve svém okolí

Fuks: Pan Theodor Mundstock, čtvrtek 5. února, 19.00 hodin

Symbolicky, u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi uvede Činoherák monodrama Pan Theodor Mundstock. Role režiséra i jediného herce se v adaptaci slavné prvotiny Ladislava Fukse ujal Jaroslav Achab Haidler. Strach, absolutní bezpráví a úzkost z blížící se katastrofy – to jsou témata, kterým se Fuks v 60. letech věnoval.

Prostřednictvím svých děl se pokoušel přiblížit svůj pohled na židovský úděl a okupaci. Fuksovy postavy, stejně jako Theodor Mundstock, se vymykaly „normální“ společnosti a byly předurčeny k neblahému osudu. Pan Theodor Mundstock je příběhem českého Žida, který byl v době protektorátu „válcován“ norimberskými zákony, a přesto se nevzpíral, protože na to neměl dostatek síly.

Kolečko: Pockerface, pátek 6. února, 19.00 hodin

Když se Činoherák Ústí rozhodoval, kterou hrou zahájí sezónu 2014/2015, břitká komedie Pockerface od Petra Kolečka byl jedním z horkých favoritů. Nakonec sice „zvítězila“ Kráska z Leenane, ale Kolečkovo dílo bylo i nadále v hledáčku ústecké činohry…teď se konečně dočká premiéry v podobě inscenovaného čtení pod režijním vedením další mladé naděje, Michala Skočovského.

„Myslím si, že se diváci mají opravdu na co těšit, Petr Kolečko píše brilantní hry, Pokerface budiž tomu důkazem! Není to však poprvé, co se Kolečko představí ústeckému publiku. Diváci si ho mohou pamatovat ještě z dob bývalého Činoherního studia, kdy nám speciálně na míru napsal hru Bohové hokej nehrají. Byl z toho velký hit,“ vzpomíná Vladimír Čepek, šéfdramaturg Činoheráku Ústí.

Děj příběhu se odehrává paralelně ve dvou časových rovinách – těsně před revolučním podzimem 1989 a v současnosti, zasazené do roku 2011. Jana se profesionálně živí pokerem, na kterém už stačila vydělat miliony. Dnes je z ní chladná, sarkastická čtyřicetiletá mrcha, ale vidíme ji i v listopadu 1989 jako mlaďounkou idealistku, která se chce obětovat pro společnost. Během jednoho z opojných večírků s disidenty Jana otěhotní…a porodí Pavlínu, možná nemanželskou dceru Václava Havla. Střih.

O dvaadvacet let později. Pavlínin přítel je taky velký idealista, zakládá internetovou politickou stranu, která by pomáhala mladým vysokoškolákům bez práce.  Kam to ale nakonec dospěje? Pomůže Jana ideálům, nebo je pohřbí? Anebo jde všem stejně jen o peníze a sex? Kam se pak poděly hodnoty, jako je láska a pravda – hesla těch, kteří se v listopadu 1989 postavili na odpor moci a bezpráví? To jsou témata, se kterými si pohrává Pokerface.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*