Na palác „globus“ se obří zeměkoule nevrátí

  •  

Ikonická plastika obří zeměkoule se na střechu ústeckého paláce Vídeňského bankovního spolku u hlavního nádraží už nevrátí. Nově ji má ve svém depozitáři ústecké muzeum.

Tunu vážící monument ze dřeva a oceli pokrytý umělecky tepaným měděným plechem se snesl k zemi v říjnu 2020 po 114 letech na doporučení statika, kvůli probíhající celkové rekonstrukci budovy. Obnova plastiky by podle majitele budovy Pavla Eliase byla drahá a opětovná instalace na střechu technicky náročná. Globus tedy muzeu daroval. Podle historika Martina Krska by se mohl v budoucnu stát součástí veřejně přístupné expozice Odtajněný depozitář na Klíši. „Převzetí plastiky do vlastnictví muzea nevylučuje do budoucna v případě dohody s majitelem budovy ani její návrat na původní místo,“ dodal ředitel muzea Václav Houfek.

Někdejší bankovní palác, kterému Ústečané přezdívají „globus“, vyrostl v letech 1906 -1907. Výstavnost budovy dokládá, že Ústí nad Labem patřilo z ekonomického hlediska k nejdůležitějším městům v Rakousko-Uhersku.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*