Nadějná ústecká brankářka obléká dres národního týmu

  •  

Hokejová brankářka Veronika Ortová chytá ve Slovanu za 9. třídu. Nyní si tato mladá hokejistka splnila velký sen. Vysloužila si nominaci do reprezentace a má možnost obléct dres národního týmu. Dalším jejím snem je studovat a hrát v cizině.

Jaký to je pocit, získat nominaci do reprezentace a mít možnost obléct dres národního týmu?

Když přišla nominace, tak jsem tomu nemohla uvěřit, jelikož vím, že tam věkově spadám až příští rok a obě starší gólmanky jsou moc šikovné. Byla jsem nominována jako třetí gólmanka, takže pro mě velká šance se zapojit mezi zkušené holky. Obléci si dres národního týmu je skvělý pocit a čest. Určitě je to snem každé holky a mě se splnil. Jsem ráda , že jsem tu potkala holky ze všech koutů České republiky. Podporujeme se navzájem a jsme tu fajn parta.

Přiblížíte nám, co vás hokejově v nejbližší době čeká?

Čeká mě vítězství EYOF 2023. Taky samozřejmě klubové tréninky a zápasy. Mimo tyto tréninky se zapojuji individuálně na trénování dynamiky. Po sezóně mě čekají nějaké výběrové turnaje s chlapci.

Kromě toho, jaké jsou vaše největší úspěchy?

Určitě je pro mě úspěch, že jsem tady na EYOF 2023, také jsem byla nominovaná na ODM za kluky za Ústecký kraj, ale bohužel to nevyšlo, protože se mi to kryje s EYOF. Dále jsem byla na turnaji v Kanadě a na spoustě turnajů kategorie AAA v Maďarsku, Rakousku, Slovinsku, Slovensku. Dalším úspěchem byla možnost si zachytat za extraligový tým žen Litvínova.

Musí holka hokejistka trénovat víc než kluci? Jak se v tomto „mužském“ světě dá prorazit?

Za mě určitě ano. Kluci mají jiný vývin těla, například nabírají svaly rychleji než holky nebo v určitém věku poměrně zrychlí, navíc je ženský hokej často přehlížený, takže se holka musí propracovat mezi nejlepší, aby si vůbec zahrála. Také spoustu lidí holky diskriminuje a mají hloupé řeči, jakože holka patří do kuchyně, holčičí hokej je pomalý, proč se cpeme do klučičího sportu a tak podobně. Někdy se ani kluci v kabině nechovají ukázkově, mají hloupé řeči, proti kterým se musíme obrnit. Také se do nás naváží, že do ženské reprezentace se dostane každý, jelikož to nemá kvalitu. Přitom často přehlížejí snahu a tréninky navíc, aby se tam holka vůbec dostala. Samozřejmě mám kolem sebe i spoustu kamarádů z hokeje a spoluhráčů, kteří mi fandí a podporují mě.

Máte hokejový vzor? Oblíbený klub?

Už odmala fandím Litvínovu. Rodiče, ségra, děda mě už odmala brali na zápasy, takže to je taková srdcová záležitost. Když vyhráli v roce 2015 titul, byl klíčovým hráčem Pavel Francouz a od té sezóny ho dost obdivuji. Mám s ním i fotku. Je opravdu výborný gólman. Rodiče mě od dětství také brali na HC Slovan Ústí, kterým chodíme s klukama z klubu fandit. Přeci jen je to můj mateřský klub.

Prozradíte nám, co byste chtěla v hokeji dosáhnout nebo co by byl váš sen?

Mým dalším velkým snem, první byl dostat se do repre, je studovat a hrát v cizině třeba Švédsko, Finsko, Amerika nebo Kanada. Ženský hokej je tam víc uznávaný a na vyšší úrovni. Dávají tam holkám více prostoru a přistupují k nim jako ke klukům. Když je dívka či žena dobrá, může si hokejem i vydělávat. V Česku zatím ještě není holčičí hokej na takové úrovni, jako klučí. Chtěla bych jednou dosáhnout, toho že vystuduji, budu se věnovat hokeji a třeba jednou předávat své znalosti a zkušenosti z hokeje mladším dívkám.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*