Napětí v ústecké zoo: zaměstnanci si stěžují na šikanu

 •  

Napjatá situace panuje v ústecké zoologické zahradě od březnového příchodu nového ředitele Jiřího Bálka. Napsala dnes ČTK.

Část zaměstnanců tvrdí, že Bálkovo chování hraničí se šikanou, a obrátili se proto na primátora Josefa Zikmunda (ANO). E-mail, který mu poslali, má ČTK k dispozici. Na nižší pozice byli přeřazeni dva dříve řídící zaměstnanci, řekl Bálek. Zoo je příspěvkovou organizací města. Bálek od března přijal šest nových zaměstnanců, nyní jich tak je 66. Ani na jedno míto nebylo vypsáno výběrové řízení. „Noví pracovníci byli přijati na základě odborných doporučení či jejich dřívějšího působení v naší zoo,“ řekl ČTK Bálek.

Přijetí nových lidí podle něj souvisí s úpravami organizační struktury. Nově tak zoo zaměstnává například traktoristu nebo chovatele, kteří byli dřív placeni v rámci veřejně prospěšných prací. Rozpočet zoo se podle mluvčí radnice Romany Macové neměnil, město organizaci na mzdy nepřidalo. Bálek tvrdí, že náklady na mzdy nových zaměstnanců pokryje z vlastní činnosti, například z nově otevřených prodejen suvenýrů.

Podle dlouholeté hlavní ekonomky Jany Černé začal Bálek s personálními změnami bezprostředně po svém nástupu. „Kolegovi řekl, že by měl zahradu opustit hodinu a půl poté, co nastoupil. Mně zaslal dopis, že mě přeřazuje na pozici prodavače v obchodě se suvenýry. Nepřistoupila jsem na to, následně mi bylo doporučeno, abych odešla na konci června dohodou úplně. Budu se bránit soudně,“ řekla Černá. Problémy s Bálkem mají podle ní i další zaměstnanci zoo. Kvůli obavě ze ztráty práce se ale bojí zatím zveřejnit jména.

Bálek tvrdí, že Černá chtěla odejít sama, později ale odešla na nemocenskou, stejně jako její kolega Jiří Hanzlík. Bálek tvrdí, že s jejich prací nebyl spokojen. „U obou těchto vedoucích pracovníků bylo zjištěno mnoho profesních pochybení, a proto jsem je odvolal z vedoucích funkcí a dle zákona nabídnul jiné vhodné pracovní pozice. K nim se dosud nevyjádřili, zaměstnanci proto stále jsou,“ doplnil Bálek (na snímku).

Jiří Bálek

Černá poukazuje i na údajně nesystémové nákupy nového ředitele. Nechal například za bezmála 150 tisíc korun upravit prostory pro prodejnu suvenýrů. „Prostory prodejny suvenýrů Sepilok ve správní budově jsme od nájemce převzali zcela bez zařízení. Bylo nutné vybudovat nové prodejní pulty a regály,“ řekl k tomu Bálek. Zda při tom dodržel směrnici městské rady pro malé zakázky, Bálek neupřesnil. Za desítky tisíc korun koupil také dřevěnou sochu orangutana.

Část zaměstnanců poukazuje na Bálkovo chování, které údajně hraničí se šikanou. Tvrdí také, že řadě zvířat byly sníženy krmné dávky. „Situace je taková, že chovatelé nosí zvířatům mrkve a jablka ze svého,“ popisují zaměstnanci v dopise primátorovi. Podle Macové primátor zaměstnancům neodpověděl. „Pan primátor obdržel e-mail, který byl anonymní. Řízení organizace je plně v kompetenci ředitele, který má u vedení města důvěru,“ doplnila Macová. Podle Bálka je část zaměstnanců zřejmě nespokojená s přísnými pravidly, která v zoo zavedl. Ředitel řekl, že požádal magistrát o provedení kontroly. Kvůli údajným nedostatkům ve starých smlouvách chce provést i audit.

 


 •  

14 komentářů on Napětí v ústecké zoo: zaměstnanci si stěžují na šikanu

 1. JE AŽ NEUVĚŘITELNÉ,JAKÉ LŽI SE TADY DOČÍTÁME,2HODINY PO NÁSTUPU UŽ BÁLEK VÍ,ŽE S ČERNOU A HANZLÍKEM JE NESPOKOJEN.ZAPLATÍ ZAMĚSTNANCE Z PRODEJE SUVENÝRŮ,KDYŽ TRŽBY JSOU MIZERNÉ.NOVĚ NABRANÍ JSOU KAMARÁDI JEHO KAMARÁDŮ V ZOO.TO JE VÝSMĚCH VŠEM.NAKUPUJE NESMYSLY,ALE ZVÍŘATA STRÁDAJÍ. JE TO HNUS! BÁLKU ODEJDI!!!

  • Tak ono se to o nich vědělo už dřív, samozřejmě. Jen měli nesmyslnou podporu v bývalém vedení. Jejich vyhazov je tedy logickým krokem nového ředitele.

 2. JAKO ČASTÍ NÁVŠTĚVNÍCI ZOO JSME SI OPRAVDU VŠIMLI,ŽE NĚKTERÁ ZVÍŘATA SE CHOVAJÍ PODIVNĚ ,DOKONCE JSME ZASLECHLI I ROZHOVOR ZAMĚSTNANCŮ KTEŘÍ SI STĚŽOVALI ,ŽE ZVÍŘATA NEDOSTÁVAJÍ CO MAJÍ JSOU HLADOVÁ A AGRESIVNĚJŠÍ.VIDĚLI JSME VE VÝBĚHU VYCHRTLÉHO PONÍKA A TAK JSME USOUDILI,ŽE ROZHOVOR ZAMĚSTNANCŮ SE ASI ZAKLÁDÁ NA PRAVDĚ.CO NÁS ALE NENECHALO KLIDNÝMI,KDYŽ JSME VIDĚLI ZAKRVAVENÉ TULENĚ,OKAMŽITĚ JSME INFORMOVALI PANÍ NA POKLADNĚ, ABY TOTO NĚKOMU NAHLÁSILA.JIŽ NĚKOLIKRÁT JSME PSALI NA NÁVŠTĚVNÍ KNIHU NEDOSTATKY KTERÉ JSME PŘI NAŠÍ NÁVŠTĚVĚ OBJEVILI,ALE NIKDY NEBYLY ZVEŘEJNĚNY.PROČ? BYLO BY TEDY POTŘEBA OPRAVDU ZAMYSLET SE NAD TÍMTO ČLÁNKEM A SJEDNAT NÁPRAVU.

 3. My jsme zase zaslechli, jak si zaměstnanci povídají, že prý paní na pokladně si neumí vypnout Capslock 😀

  • Z TOHOTO NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU JE OPRAVDU VIDĚT,ŽE JE V ZOO NĚCO V NEPOŘÁDKU. MOŽNÁ SE MÝLÍME, ALE ŽE BY ŠLO OPRAVDU O ŠIKANU? NEBO O VYŘIZOVÁNÍ ÚČTŮ?

 4. BÁLKA NEZNÁME,ALE MUSÍ TO BÝT VŮL, KDYŽ PROTI SOBĚ POŠTVE ZAMĚSTNANCE. ZOO JSME TAKÉ NAVŠTÍVILI,ZVÍŘAT JSME MOC NEVIDĚLI ( ŽE BY SE HLADY NĚKDE ZAŠILI?)MY JSME TAKÉ HLADOVÉ ZE ZOO ODCHÁZELI.OBČERSTVENÍ NA VELICE NÍZKÉ ÚROVNI.NABÍDKA EXOTICKÝCH JÍDEL NÁS NENADCHLA

 5. Tento víkend jsem zoo navštívil a byl jsem opravdu zklamán.Nový výběh pro lemury je opravdu fiasko.Finance,které se investovali do předělání výběhu se mohli investovat např. do krmiva pro zvířata,které opravdu z mého pohledu strádají.Dále nechápu občerstvení,není zde nic co by si rodina s dětmi mohla dát.

 6. „Tento víkend jsem zoo navštívil a byl jsem opravdu zklamán.Nový výběh pro lemury je opravdu fiasko.“ Prosim Vas zaregistroval jste doufam, ze vybeh byl otevren loni a tento reditel nastoupil letos, ze…Vybeh je vymyslem byvale reditelky a dilem vyse citovaneho vyhazovaneho technickeho namestka. Chce to trochu sbirat informace.

 7. Proč se neotisknou v návštěvní knize zoo vaše stížnosti? Protože bývalá ředitelka nastavila na stránkách cenzuru a nynější vedení v tom úspěšně pokračuje. Každý příspěvek jde do „centra“ a tam NĚKDO zhodnotí, jestli otisknout nebo ne. Když to není moc pochvalný příspěvek, tak na něj vůbec pro jistotu nereagují.

 8. kdo má trochu informace a zná poměry v ZOO za poslední roky tak ví jaké poměry tam panují a jak se bojí zaměstnanci otevřeně hovořit

 9. Klidně ať se tam dohadujou, ale ať hlavně seženou peníze na rekonstrukci pavilonu orangutanů a exotária!!!!

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*