Navštivte Středověké Ústí

  •  

Zajděte si do ústeckého muzea na výstavu s názvem Středověké Ústí. Přístupná je až do 31. prosince. Je plná originálních sbírkových předmětů představuje návštěvníkům vybrané kapitoly z období pozdního středověku v Ústí a jeho okolí. Od uzavření muzea spolu s jeho stálou expozicí v roce 2005 nebyly středověké dějiny našeho města nijak prezentovány.  Z toho důvodu se v muzeu rozhodli připravit nevšední expozici.

Nejdříve vstoupíme do srdce města, tedy na náměstí, tržiště. Zde se během trhů nabízelo rozličné zboží k prodeji, severní frontu náměstí tvořily nejlukrativnější parcely ve městě a archeologické výzkumy v těchto místech odkrývají zajímavé terénní situace i nálezy. K  vidění je unikátní svatební pohár, originální pečetě z listin ze 14. až 16. století či model náměstí z počátku 20. století.

Z tržiště zamíříme do kostela sv. Materny. Ten stával na Lidickém náměstí a v muzejních sbírkách se bezprostředně před jeho demolicí v roce 1895 ocitla velká část jeho vnitřního vybavení.

Třetí místnost představuje hrady. Poslední místnost bude sloužit především dětem. Pro potřeby výstavy byl vytvořen velkoformátový plán města a sada dřevěných modelů bran a kostelů. Součástí této „stavebnice“ je i množství kostek a figurek. Děti si tak můžou postavit vlastní středověké Ústí nebo ho obléhat husitskými vojsky.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*