Neziskovka náměstkyně primátora dluží městu peníze

Nezisková organizace, kterou do začátku tohoto týdne vedla náměstkyně ústeckého primátora Jana Bohuňková (PRO! Ústí), dluží městu na nájemném za nebytové prostory.

Spolek Klub pro 3 generace navíc nevyúčtoval dotaci, kterou mu dalo město v minulém roce, a bude ji celou vracet, napsala dnes ČTK.
Spolek vedla Bohuňková od jeho počátků v roce 2011. Organizace provozuje kavárnu na Severní Terase a pořádá například diskuse pro seniory. Právě za nájemné na Severní Terase spolek dluží přibližně 10 000 korun.

Z detailních výpisů, které má ČTK k dispozici, vyplývá, že organizace dlouhodobě platila nájemné s malým zpožděním, dluh vznikl v posledních měsících. „Jako každá malá nezisková organizace jsme se potýkali s nedostatkem cash flow, peníze se na neziskové činnosti získávají velmi špatně,“ řekla Bohuňková, podle které bude dluh v nejbližších dnech uhrazen.

Spolek čerpal v uplynulých letech i řadu dotací. Téměř 20 000 korun poskytla například Komunitní nadace, 10 000 korun radnice městského obvodu Ústí nad Labem Severní Terasa, přispěl mu i ústecký magistrát. Podle mluvčí radnice Romany Macové dostalo sdružení v roce 2012 od města 15 000 korun, v loňském roce to bylo 20 000 korun. Tuto dotaci ale spolek podle Macové nevyúčtoval, a porušil tak podmínky dotace.

„Organizaci byl vystaven odvod za porušení rozpočtové kázně, a to v plné výši poskytnuté dotace,“ řekla Macová. Náměstkyně tvrdí, že na vyúčtování dotace zapomněla. „Opravdu jsme to nevyúčtovali. Je to z toho důvodu, že jsem byla po volbách tak vytížena, že jsem na to zapomněla. Je to samozřejmě špatně, nejsme dobrým vzorem ostatním neziskovkám. Sankce jsou jasně nastavené, dotaci vrátíme,“ doplnila pro ČTK Bohuňková. O další dotace od města už spolek žádat nebude. „Mohli bychom být lehce napadáni, že máme protekci a že tam dochází k nepravostem. Toho se chceme vyvarovat,“ dodala Bohuňková. Pozici šéfa spolku Bohuňková kvůli nedostatku času opustila na začátku tohoto týdne, řadovým členem zůstane i nadále.

Podle opozičních zastupitelů by měla náměstkyně zvážit setrvání ve funkci. „Pokud paní náměstkyně není schopná řádně plnit závazky malého spolku, neměla by být ve vedení města,“ řekla zastupitelka Květoslava Čelišová (KSČM). Působení Bohuňkové zpochybňuje i ODS. „Celá tato věc svědčí o tom, že paní náměstkyně nestíhá a zavání to nekompetentností,“ řekl ČTK zastupitel Jan Tvrdík. „Pokud takto nezvládala svoji neziskovku, zavání to nekompetentností. Jestliže městu tento spolek peníze okamžitě nevrátí, je to důvod zvážení setrvání paní náměstkyně ve funkci,“ reagoval zastupitel Jiří Madar (UFO-Ústecké fórum občanů).

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*