Nová parkovací místa po stovkách? Jde to, říká Pavel Dufek

  •  

Volby mohou rozhodnout o vyřešení problému s nedostatkem parkovacích míst pro obyvatele Severní Terasy. Je o tom přesvědčen kandidát na starostu obvodu za Ústecké fórum občanů, místostarosta Pavel Dufek.

Všichni mluví o katastrofickém nedostatku parkovacích míst pro obyvatele čtvrtí v obvodu Severní Terasa. Jaká je reálná potřeba nových parkovacích míst?

Problém s parkováním na Severní Terase eskaluje. Je zde hlášeno přes 5 500 aut, ale parkovacích míst je jen asi 3 500. Takže přes 2 000 aut nemá možnost parkovat na vyhrazených parkovacích místech. Parkují, kde je to jen trochu možné. Velmi často i na místech, kde se parkovat nesmí, a tak riskují pokutu. Reálně chybí až 1 500 nových míst. Rozdíl tvoří dodávky a služební vozidla.

Co jde udělat rychle, třeba už po volbách?

Řešením je v prvé řadě budování lehkých nadstaveb stávajících parkovacích ploch a parkovacích domů. Na velmi přeplněných Doběticích pak také dostavba propojky ulic Brandtova a Poláčkova. Tím by mohlo dojít k jejich zjednosměrnění a na propojce by mohlo vzniknout cca 60 nových parkovacích míst. Dalším řešením jsou také automatizované parkovací systémy. Ty jsou schopné na malém prostoru nabídnout větší počet parkovacích míst než povrchová parkoviště. Tyt věci by se mohly realizovat i bez změny nebo nového územního plánu okamžitě.

Existují příklady lehkých nadstaveb?

Stačí vyjet kousek za hranice do Německa. Ale i v Česku je řada příkladů. Výstavbě nadstaveb se v posledních letech věnují města Most, Praha, Olomouc nebo Ostrava. Nadstavby jsou konstrukčně celkem jednoduché a rozšiřují kapacitu stávajícího parkoviště téměř o sto procent. Řešení jsou, jen je potřeba, aby byla vůle nové vládnoucí koalice tento problém řešit. Pro naše hnutí je to priorita do voleb i pro povolební vyjednávání.

V jakých lokalitách se rychlé řešení nabízí?

V prvé řadě to jsou Dobětice a již zmíněná propojka ulic Brandtova a Poláčkova. Pro nadstavby jsou vhodná parkoviště v ul. Šrámkova, Kmochova, Ježkova. Na Stříbrníkách parkoviště v Jizerské. V části kolem Centrálního parku pak po změně územního plánu bude možná změna podélného stání na šikmé v hereckých ulicích (Werichova, Voskovcova, Burianova, Marvanova). Nadstavby je pak možné budovat na parkovištích v ulici Stavbařů, Glennově, Větrné, V klidu. A z garáží u prodejny Norma je pak možné vybudovat parkovací dům, nebo velký automatizovaný parkovací systém.

A proč to nešlo dříve?

Protože to zatím nebyla priorita vedení města. I když se v minulosti projekty připravily, přišla politická otočka a zase pro Severní Terasu nebyly peníze a chuť problémy řešit. Nám se alespoň podařilo vybudovat nové parkoviště v ulici Stavbařů pro cca 110 aut. Až bude nový územní plán, nebo se povede udělat změnu stávajícího, bude možné na několika místech změnit podélné stání na šikmé, a tím se také získá mnoho nových míst. V úvahu by také připadalo vybudování parkovacího domu typu P+R na místo stávajících podzemních garáží u prodejny Norma. Na tento typ parkovacích domů jsou vypsány evropské dotace. Ale musí se na to pravidelně vyčleňovat finance v rozpočtu města jako na prioritu. Bohužel stávající vedení města má jiné priority, vzdálené potřebám občanů.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*