Už i diabetologové na severu Čech předepisují diabetikům v pokročilém stádiu novou léčbu.
Pokud ke zvládnutí cukrovky 2. typu nestačí pacientům ani píchání inzulinu 1-2x denně, mohou diabetologové zvolit kombinaci inzulinu a tzv. GLP-1 agonisty. Místo vpichů 3 a vícekrát denně tak čeká pacienty opět jen jedna ranní dávka. Nová léčba má pozitivní vliv nejen na hladinu cukru v krvi, ale i její výkyvy projevující se hypoglykémiemi. Navíc pomáhá diabetikům v boji s váhou, protože omezuje chuť k jídlu a vede k poklesu hmotnosti.
„V dnešní době klademe důraz nejen na léčbu antidiabetickou, aby byla účinná a co nejvíce snižovala glykémie, ale také aby zabránila hypoglykémii, protože každá hypoglykémie s sebou nese rizika. V České republice máme možnost léčit diabetiky 2. typu fixním dvousložkovým preparátem, který v sobě obsahuje jednak dlouhodobý inzulín a jednak uměle vyrobený hormon GLP-1, který diabetikům v těle obecně chybí a který prospívá kompenzaci cukrovky,“ říká MUDr. Alice Sýkorová z Diabetologického centra v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.
Když jedna aplikace inzulinu nestačí
Diabetologové – lékaři specializovaní na léčbu nemoci lidově zvané cukrovka – o pacienta obvykle pečují dlouhé roky a i přes jejich snahu je zpravidla nutné léčbu intenzifikovat, tedy zvyšovat dávky nebo počet léků. „Pokud pacientům nebude stačit dlouhodobě působící inzulín a perorální antidiabetika, mohou si pacienti aplikovat nový lék v jedné denní dávce. Dle studií je prokázána jeho účinnost a hlavně bezpečnost,“ pokračuje MUDr. Sýkorová.
Intenzifikovaná léčba inzulinem (tři a více aplikací inzulinu za den), je spojená s vyšším rizikem hypoglykémie a vyšší zátěží pro pacienta. Aby pacient hypoglykemii předcházel, musí se častěji měřit a kontrolovat svůj krevní cukr. Existuje také velká šance, že pacient bude zejména při vyšších dávkách inzulinu přibírat na váze. Zároveň má více příležitostí udělat ve své léčbě chybu. „Nová léčba se dává jako předstupeň intenzifikovaného režimu. Než aby si pacient píchal inzulin 4x denně, tak má možnost píchat si v některých případech jen 1x denně, jedním vpichem a jedním aplikátorem. Tím se určitě zvýší adherence k terapii, tedy přijetí léčebného režimu,“ uzavírá MUDr. Sýkorová.
Pouze 1x denně
Proto je velkou nadějí nová moderní léčba, která má nejen pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, ale hlavně se aplikuje pouze 1x denně. Kombinaci inzulinu s agonistou GLP-1 v jedné injekci si pacient aplikuje jedenkrát denně. Velkou výhodou této léčby je, že zasahuje hned na několika místech – dodává potřebný inzulin, ale díky přidanému agonistovi GLP-1 omezuje chuť k jídlu, vede k poklesu hmotnosti i krevního tlaku. Navíc tato kombinace účinně snižuje krevní cukr často při použití menší dávky inzulinu, než jakou by bylo nutné použít při navýšení počtu injekcí nebo celkové denní dávky inzulinu. S tím souvisí i nízké riziko hypoglykémie – tato léčba je tedy bezpečnější. Hypoglykemie jsou pro nemocné velmi nepříjemným, mnohdy život ohrožujícím zážitkem, trvalé hyperglykemie zase mohou vést až ke ztrátě zraku, selhání ledvin, mozkové mrtvici nebo infarktu myokardu.
Pacienti, kterých se intenzifikace léčby týká, se mohou o nové možnosti poradit se svým lékařem, který zvolí nejvhodnější postup.
Přidat komentář