Obří zásoby lithia a dalších kovů, které leží v Krušných horách, dosahují hodnoty 3 bilionů korun. Proto by se o ložisko měl podle ústecké poslankyně Gabriely Hubáčkové (KSČM) více zajímat stát. „Jeho role je pasivní,“ říká.
Kritizujete záměr těžby lithia na Cínovci, který by mohl v konečném důsledku znamenat vznik nových pracovních míst v kraji a podobně. Proč?
Nekritizuji záměr těžby, ale to, jakým způsobem a kdo bude na Cínovci těžit. Zejména se mi nelíbí, že rozhodování o tom, co s tak unikátním ložiskem bude, jen tak „potichu“ proplouvá.
Principiálně odtěžit lithium je tedy dobře, ale jde o to jak?
Lithium je klíčová surovina budoucnosti a nových technologií. Společnost Cínovecká deponie se připravuje k přetěžení sekundárního ložiska Cínovec odkaliště, kde podle odhadů je zhruba 2,3 kilotuny lithia. Stejně tak společnost Geomet, která Spolupracuje s australskou společností European Metals, usiluje o hlubinnou těžbu lithia v lokalitě Cínovec. Pod Cínovcem leží ohromné zásoby cínu, lithia, ale i wolframu. Žádný jiný tak velký zdroj v Evropě zatím neexistuje. Ekonomická návratnost ložiska je nezpochybnitelná. Lithium patří mezi strategické suroviny, které byly stanoveny také v rámci evropské surovinové strategie, a díky svému využití v moderních technologiích je to surovina, o jejíž využití a pokud možno maximální zhodnocení na území České republiky bychom měli mít zájem. Vláda v tuto chvíli vůbec neuvažuje, že by se v této kauze angažovala ryze česká firma s kontrolou ministerstva průmyslu a obchodu. Zato firma RSJ miliardáře Karla Janečka už získala povolenky. Tuto situaci považuji za velmi tristní.
Jinými slovy stát se o cínovecké ložisko nezajímá?
V podstatě ano. Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo připravit adekvátní řešení. Měl by se více angažovat i Ústecký kraj, který čeká důležité rozhodování. Náš kraj totiž nemůže být jen odkladiště a montovny hal. Nemůžeme být krajem, kde se vytěží a vydrancuje nerostné bohatství, a tím to celé končí. Ústecký kraj je rovnocenný všem ostatním a tak by k němu i stát měl přistupovat. Diskuze kolem cínoveckého ložiska musí zaznít. Očekávám, že pokud se surovina vytěží a vyveze, tak občané Ústeckého kraje budou mít dostatečnou kompenzaci, nikoliv jen „drobky“. Proto budu jednat s vedením Ústeckého kraje, jaké kroky zamýšlí podniknout, případně mu pomoci s jednáním s centrálními úřady. Také budu interpelovat v této věci ministra průmyslu, proč role státu je tak pasivní.
Přidat komentář