Ohlédnutí za Designblokem 2023: Cenu AGC Glass Europe za udržitelný design si odnesla Ineke Hans za projekt první vratné židle REX

Vítězka ceny AGC Glass Europe za udržitelný design Ineke Hans se zástupci teplické sklárny.
  •  

Ceny Designbloku 2023: Mezinárodní porota ocenila nejlepší počiny 25. ročníku. Absolutním vítězem a držitelem Grand Prix se stala mladá firma Cake Houses s projektem konfigurovatelného domu. Cenu AGC Glass Europe za udržitelný design si odnesla Ineke Hans za první vratnou židli REX.

Designblok ocenil vítěze 25. ročníku. Ceny Designbloku v osmi kategoriích si odnesli tvůrci, kterým se podařilo oslovit mezinárodní porotu složenou z profesionálů v oblasti designu. Grand Prix (Cenu za mimořádný počin) získal start-up Cake Houses debutující s projektem domu, který je zcela přizpůsobitelný na míru majiteli.

Jednou z nejnovějších kategorií Cen Designbloku je Cena za udržitelný design. A protože společnost AGC považuje udržitelnost za základní součást svých firemních hodnot a nezbytnou podmínku všech svých aktivit a zavázala se k dlouhodobým krokům směřujícím k uhlíkové neutralitě, rozhodla se motivovat designéry k udržitelné tvorbě a k projektům reflektujícím aktuální ekologická témata a stala se vyhlašovatelem této ceny.

Speciálně pro tuto kategorii vzniká každý rok samostatná odborná porota ve složení novinářů a dalších profesionálů z oblasti udržitelného designu. Cenu AGC Glass Europe za udržitelný design si odnesla hvězda současného holandského designu Ineke Hans, a to za zcela jedinečný projekt první zálohované židle REX. Vítězka rovněž získává výstavní prostor na Designbloku 2024 zdarma a pozvánku k prohlídce některého z výrobních závodů společnosti AGC.

Ceny byly dále uděleny za nejlepší školní prezentaci, nábytek, bytové doplňky, instalaci designéra a výrobce. Nově byla udělena Cena veřejnosti (cenu za nejlepší instalaci získala značka Moser), do níž se skrze online hlasování zapojily tisíce návštěvníků festivalu. Vítěze vyhlásili organizátoři a porotci v neděli 8. října v rámci galavečeře v Rudolfově galerii na Pražském hradě.

Hold sklu a české tvorbě zvlášť vzdala hlavní výstava v Míčovně Pražského hradu s názvem Made by Fire. Výstava nabídla téměř 100 exponátů od 40 českých tvůrců z oblasti skla, porcelánu a keramiky. V areálu Pražského hradu bylo možno také navštívit Designblok Cosmos. Podle návrhu Jana Plecháče byl pro tuto výstavu na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování na požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2.

Interiér pokrývají zrcadla, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. Kdo zavítal do speciálního výstavního trucku, nechal se unášet nekonečným prostorem, který pro tuto expozici zprostředkovala zrcadla z produkce AGC. Unikátní světelná show vytvořila kulisu pro díla deseti českých umělců a uchvátila návštěvníky napříč všemi věkovými kategoriemi.

www.designblok.cz

www.agc-processing.cz


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*