Opatření nevyplácení doplatků na bydlení Ústí zavede na celém území města

  •  

Ústí nad Labem už nyní v některých svých oblastech omezuje vyplácení doplatku na bydlení. Magistrát však chce v současnosti rozšířit opatření obecné povahy (OOP) na celé území města.

Na omezení výplaty doplatku na bydlení na celém svém území se Ústí inspirovalo na Kladně. K tomuto rozhodnutí podepsala na společném jednání ústecká primátorka memorandum.  Toto memorandum už podepsala cca dvacítka měst. V něm žádají o zachování tohoto nástroje, jak sestěhování sociálně slabých zabránit. OOP se totiž nelíbí senátorům, kteří považují možnost nevyplácet doplatky za protiústavní a požadují, aby tuto možnost Ústavní soud zrušil.

„Kromě memoranda je pro všechna města velmi cenné předávání zkušeností se zavedením OOP. A je jedno, zda někdo nazývá obchod s chudobou sociálně prospěšné podnikání. Obcím by se měla zachovat alespoň pravomoc vydávat opatření obecné povahy. Jen obec nejlépe ví, jaká je situace v daném městě,“ řekla Lenka Jaremová, která celý proces vyhlášeného opatření v Ústí nad Labem realizovala.

Sociálně slabé přivádějí do města spekulanti, kteří díky nim vydělávají na dávkách vyplácených státem za přemrštěné nájmy.  A města nemají momentálně žádný jiný nástroj jak se tomu bránit.

„Naše město milují sociální spekulanti s byty. Obchodníci s chudobou. Víte, jak takový obchod funguje? Někde stačí jeden problémový dům, jeden neudržovaný vchod, aby ceny realit v okolí klesly. A když klesne cena, je nejlepší nakupovat. A když nakoupí, tak pronajmou. A komu? No přece tomu, kde budu mít zaručený příjem. Pro obchodníky s chudobou je ideálním nájemníkem člověk na dávkách hmotné nouze a příplatku za bydlení. A tak se kruh rozšiřuje a vzniká problémová lokalita,“ řekl k problematice náměstek primátorky Jiří Madar.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*