Operace za jeden den, bezpečně, méně invazivně a s komfortem

  •  

Plánovaná operační péče v jednodenním režimu je v poslední době, i díky covidu, omezení provozu nemocnic a velkému zájmu pacientů na vzestupu. MUDr. Jiří Madar je ortoped a jednatel EUC Kliniky Ústí nad Labem s.r.o., která tento typ operací již dva roky provádí.

Jaké typy operací a jakých oborech se v režimu jednodenní chirurgie mohou provádět?

Zatím jsou to některé výkony v oborech oční, ortopedie, chirurgie, urologie, ORL a gynekologie. Ty určily odborné společnosti a hradí je zdravotní pojišťovny. Samozřejmě se musí jednat o relativně zdravé pacienty bez vážných vedlejších nemocí, ti musí být a vždy budou operováni v nemocnici. Typicky se jedná o výkony typu artroskopie kloubů, operace karpálních tunelů, haluxů, tenisových loktů, lupavých prstů, podkožních nádorů.

Z oboru chirurgie o operace prsů, všech typů kýl, křečových žil, žlučníku, hemeroidů, v oboru urologie o operace inkontinence, biopsie prostaty, vasectomie a biopsie prostaty. V gynekologii a hysteroskopii o přerušení těhotenství a mnoho dalších výkonů, které zde nejde všechny vyjmenovat, ale v případě zájmu pacientovi každé pracoviště sdělí, které výkony provádí.

Co pacienti vnímají jako hlavní výhodu jednodenní chirurgie?

Hlavní je asi rychlost a možnost vybrání termínu, který pacientovi vyhovuje, což většinou v nemocnicích není možné. Druhou hlavní je to, že nemusejí být delší dobu v nemocnici a odchází po operaci domů buď ještě ten den, nebo druhý den ráno. Snižuje se tak riziko infekční nákazy a zkracuje se i doba rekonvalescence a návratu do pracovního režimu. A třetí pacienty vnímaná výhoda je určitá intimita, kterou v nemocnici také nemají.

Jak je to s touto plánovanou jednodenní chirurgií v ČR a ve světě?

Tak tady jsme bohužel jako stát hodně zaspali. V Čechách je v jednodenním režimu prováděno jen asi 5 % z celkového počtu operací. Jsou státy v EU i ve světě, kde je to mezi 20–70 % operací. Tam se musíme postupně dostat. Je to výhodné pro pacienty, šetří to finance zdravotním pojišťovnám a v nemocnicích se zkrátí čekací doby na náročné hlavně onkologické operace a operace traumat.

Jaké typy operací provádíte v Ústí nad Labem?

V Ústí provádíme mimo gynekologii všechny typy výše uvedených operací a máme smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Navíc provádíme i výkony nehrazené zdravotními pojišťovnami, jako je plastika očních víček, operace prostaty vodní parou nebo endoskopická operace karpálního tunelu.

Jak se mohou pacienti na vaše pracoviště objednat?

Měli by dostat kontakt od svého lékaře. Pokud ne a nechtějí na operaci do nemocnice, tak nás můžou oslovit telefonicky, mailem, nebo dokonce poslat nález ke konzultaci online přes náš web – www.euc.cz, kde je odkaz na operační péči.

Jaké jsou zatím reakce pacientů na poskytnutou péči?

Zatím musím říct, že jen pozitivní. A to jsme již za dva roky provedli více než 3000 operací. Neřešili jsme žádnou stížnost, slyšíme jen pochvaly. Pacienti jsou spokojeni s hezkým prostředím, profesionálním a příjemným přístupem lékařů i sestřiček i následnou péčí.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*