Patrioti spravují město lépe než velké strany

  •  

Ústecké fórum občanů (UFO) ihned po svém vzniku uspělo v komunálních volbách v roce 2014. V roce 2018 volební zisk zdvojnásobilo. Nyní opoziční hnutí ústeckých patriotů vstupuje do boje o hlasy Ústečanů v podzimních komunálních i senátních volbách. „Ve volbách chceme obhájit počty zastupitelů na magistrátu a obvodech, ale míříme i výše. Máme stejný tým, jsou tam mladí lidé, kteří se již v politice otrkali, a hlásí se nám další. Uvidíme. Rozhodnou voliči,“ říká předseda UFO MUDr. Jiří Madar.

Po volbách v roce 2014, rozpadu ústeckého hnutí ANO a následně i koalice provedlo UFO město v čele s primátorkou Věrou Nechybovou i bez většinové podpory složitým obdobím až k volbám v roce 2018, výrazně snížilo dluh města po éře utrácení ODS a končilo s rozpočtovým přebytkem 166 milionů korun. Peníze měly být použity na rozvojové projekty na zlepšení kvality života v Ústí nad Labem. To hnutí zhatil komplot ANO a PRO!Ústí a přechod do opozice. V opozici, podle Jiřího Madara, se ale hnutí „svobodně“ nadechlo, a dokázalo dokonce prosadit i mnohem více než v nefunkční magistrátní koalici.

„Situace města je teď tristní. Většina akcí se zastavila, na projektech se nepracuje. Jen z námi připravených akcí stopli stavbu druhé ledové plochy a moderního přepážkového centra služeb občanům. Magistrát pod vlivem pana Kubce se snažil dokonce změnit pravidla pro podporu sportu. To se nám, naštěstí, podařilo odvrátit, takže pokračuje koncepce o financování sportu, kterou jsme nastavili. Ale i jako opozice prosazujeme dobré věci,“ řekl Jiří Madar.

Jak může opozice prosazovat dobré věci?

Jde to proto, že jsme vždy jednali napříč politickým spektrem o podpoře dobrých projektů. Neboucháme do stolu. Teď jsou bez většinové podpory ANO a ODS a dohody mají více šancí na úspěch, protože potřebují i naši podporu. Dostali jsme nyní nabídku „na nový vstup do koalice“. To jsme ihned, díky zkušenostem, odmítli a zůstali v opozici. Podařilo se nám dostat do návrhu rozpočtu pro městskou policii navýšení o 5 milionů korun, což je o nějakých 5 až 7 strážníků do ulic více, hlavně do centra města, kde to v současné době po setmění není vůbec přátelské. A budeme tlačit na další peníze do bezpečnosti. Vnímáme, jak Ústí přichází o příležitosti být lepší, modernější, atraktivnější. Jsme spolehliví partneři. Hlasujeme jednotně, nikdo nepřestoupil do jiné partaje.

Co se prosadit podařilo?

Zrušili jsme platby za svoz odpadů, které měla už dávno zrušit ODS za růst daní z nemovitostí, podařilo se nám nastartovat koupi objektu v Hoření ulici pro nové byty, připravit a otevřít koupaliště na Klíši. Těsně před realizací nám ANO zaseklo realizaci přepážkového centra služeb, ale teď se nám ho podařilo vrátit do hry. Zde jsme připravení podpořit úvěr, protože to má smysl. Přeci nelze jezdit, například kvůli registraci vozidel, do Teplic, kde jde vše hladce. Zastavili jsme příliv nepřizpůsobivých nájemníků zavedením celoměstské bezdoplatkové zóny, došlo na uzavírání ubytoven, které byly jen dojnými kravami státních peněz pro obchodníky s chudobou. Bohužel to Nejvyšší správní soud zrušil a už máme signály, i díky zvýšeným limitům doplatků na bydlení, že se může Ústí stát znovu sídlem obchodu s chudobou. Já osobně a celé UFO to vnímáme jako jeden z největších problémů, který umrtvuje rozvoj města.

Díky záseku ANO, ODS a pana Kubce těsně nebyla dotažena druhá ledová plocha. Děti nemohou bruslit, přestože tu už nová hala mohla rok stát. Ale nic není ztraceno. Podařilo se nám prosadit pronájem zimního stadionu hokejovému klubu, který může být úspěšným příjemcem dotace, dobrým provozovatelem a hala pro bruslaře nakonec přeci jen bude.

Město se ale také potýká s malou dostupností bytů.

Jsme zastánci městského vlastnictví bytů. Nakupovat chceme celé domy, ne jednotlivé byty. Je to levnější a rychlejší. Proto připravujeme projekt speciálního podniku, který by měl bytovou agendu na starost. Vedle města by v něm mohli působit i slušní soukromí vlastníci nemovitostí. Chceme odstranit překážky pro nové developerské projekty bytové výstavby. Připravili jsme kompletní studii výstavby nových bytů mezi Bělehradskou ulicí a Hoření, v této chvíli projekt finišuje. Investor tam chce stavět krásné terasové byty, které město potřebuje. V první etapě má jít o 40 a celkově až o 300 nových bytů. Je to zasíťované krásné místo s vyhlídkou. A připravili jsme prostor pro bytovou výstavbu Na nivách po demolici vybydlených domů.

Kde chcete na nákupy nemovitostí a podporu bytové výstavby vzít peníze?

Nejen na byty. Peníze budou zapotřebí na opravy chodníků a silnic, které jsou ve velmi špatném stavu, na zajištění bezpečnosti a pořádku ve městě. Nechceme se příliš zadlužit nebo zatěžovat občany poplatky. Pro nás je jasnou cestou vrátit do městské kasy výnosy z celorepublikového hazardu. Pokud by vloni město nezměnilo vyhlášku o hazardu, kdy zakázalo ve městě výherní automaty, tak bychom po roce 2023 měli v rozpočtu o 200 milionů korun ročně více jako podíl na online hraní z celé republiky. Myslím, že těch devět heren ve městě nikomu neublíží tak jako hraní na internetu.

Lidi rozčiluje nepořádek v ulicích města.

Nepořádek roste, je to vidět. Možnosti řešení jsou v podstatě dvě. Tou první je najmout si na běžné úklidy firmy. Ale to je drahé a málo pružné. My se připravujeme na možnost druhou – založení vlastního podniku, který spojí úklidy a nabídku práce. Vedle úklidu by mohl podnik zajišťovat i péči o městské domy. Na úklidu města se ukazuje rozdíl mezi přístupy zástupců republikových stran, pro které čistota ulic není na prvním místě, a lokálními hnutími patriotů, která berou vážně stížnosti obyvatel. Jsem přesvědčen, že patrioti jsou lepšími správci města.


  •  

1 komentář u Patrioti spravují město lépe než velké strany

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*