Plicní lékaři v kraji otevírají své ambulance

  •  

Lidé z Ústeckého kraje si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře svých ordinací ve středu 30. září. Zájemce vyšetří i bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře. Preventivní akcí chtějí lékaři včas odhalit smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF).

„Dne otevřených ambulancí by se měli zúčastnit pacienti s kašlem a dušností, jejichž potíže trvají v řádech týdnů i měsíců. Akutně nemocným lidem s kašlem, teplotami a jinými známkami infekce vyšetření určeno není. IPF je chronická nemoc a od infekčních respiračních onemocnění lze poměrně lehce rozlišit i pouze na základě jednotlivých symptomů. Pacienty se snažíme diagnostikovat co nejdříve, ale jejich onemocnění většinou odhalíme až po několika týdnech nebo měsících. Rozhodně se nepohybujeme v řádech dní,“ říká Stanislav Holub z Plicního střediska Teplice.

Letos se do dne otevřených dveří v kraji zapojí šest ambulancí. Zájemci o vyšetření by si ale vzhledem ke koronavirové pandemii měli telefonicky ověřit, jestli se provoz ordinace nezměnil. V loňském roce si své plíce přišlo nechat vyšetřit 26 zájemců. IPF lékaři nepotvrdili žádnému z nich, ale u čtyř pacientů odhalili jiné plicní nemocí jako například astma či chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

IPF je nemoc, která poškozuje plicní sklípky. Jemná tkáň se mění na husté vazivo a kvůli tomu plíce tuhnou. Změna je nevratná. Onemocnění, které postupně pustoší plíce, jizví je, až nezbývá plocha na dýchání, zabíjí pacienty bez léčby do pěti let.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*