Po krátké pauze opět řádí žloutenka

  •  

Nemoc špinavých rukou se objevuje napříč celým Ústeckým krajem. Nejdříve byla zaznamenána v azylovém domě na Litoměřicku, dále pak v obdobném zařízení na Děčínsku. Potom se infekce rychle rozšířila do okresů Most, Teplice a hlavně Ústí nad Labem. Žloutenkou se nakazilo přibližně dvě stě lidí z celého kraje.

Epidemie hepatitidy A postihla zejména děti a mladé lidi, infekce se vyskytuje často u osob s nižším sociálním a hygienickým standardem – lidově se jí říká „nemoc špinavých rukou“.

Od srpna přichází nejvíce nemocných z okresu Ústí nad Labem – zpočátku zejména ve vazbě na základní školu Husova ve čtvrti Krásné Březno, nyní ale prakticky ze všech částí města a ze všech skupin obyvatel.

„Virem hepatitidy A se může nakazit každý. V posledních týdnech přicházejí do nemocnice i lidé, kteří nepocházejí z vyloučených lokalit, nevědí o žádném kontaktu s nemocným a jsou překvapeni, že se nakazili tzv. nemocí špinavých rukou“, říká primář Infekčního oddělení Pavel Dlouhý.

Na Infekčním oddělení Masarykovy nemocnice je průběžně hospitalizováno 30-40 osob s diagnózou virová hepatitida A. Průměrná délka hospitalizace je 14 dnů, následuje rekonvalescence trvající několik týdnů a zákaz námahy a sportu obvykle na 3 měsíce. Nejmladšímu pacientovi bylo 13 měsíců, nejstarší pacientce 73 let.

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy. Hygienici nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*