„Poklad jménem Lumpe Park“ se představil za hranicemi

  •  

Začátkem října došlo k představení výsledků projektu „Poklad jménem Lumpe Park“ široké veřejnosti v rámci komentované prohlídky v Zoo Ústí nad Labem, kam dorazil i zakladatel Lumpe Parku Heinrich Lumpe. Do jeho role se vžil historik ústeckého muzea Martin Krsek, který během procházky po areálu zoo vedl vzpomínkový a zároveň vizionářský rozhovor s ředitelkou zoo Ilonou Pšenkovou. Jelikož se jedná o přeshraniční projekt, proběhla nyní jeho prezentace v Drážďanech.

I do areálu drážďanské zoo dorazila delegace Heinricha Lumpeho spolu s ředitelkou zoo a společně zde členům organizace ZooFreunde Dresden i široké veřejnosti představili historickou a architektonickou hodnotu Lumpe Parku. Dále zhodnotili jeho současný stav spolu s geologickými zajímavostmi, které byly během průzkumu odhaleny, a plány do budoucna. Ty mimo jiné počítají s obnovou a zpřístupněním památek, zmapováním, pokračující ochranou původní flóry i fauny a zařazením odkazu Lumpe Parku do vzdělávacích programů. „Chceme oživit historický, kulturní a přírodovědný odkaz. Čeká nás dlouhá cesta, ale jsem přesvědčena, že to společně zvládneme,“ uvedla ředitelka ústecké zoo Ilona Pšenková. Stejného názoru je i německý partner projektu. „Jedná se o památku, kterou je třeba uchovat pro další generace,“ dodal prezident ZooFreunde Dresden Ralf Leidel.

Prezentaci a projekt ocenila i zástupkyně Generálního konzulátu ČR v Drážďanech Lenka Konšelová: „Příhraniční projekt je vizitkou dobrých vztahů.“ Přestože je projekt nyní téměř u konce, pro zoo a její partnery tím práce v souvislosti s Lumpe Parkem nekončí. Hlavním cílem je vyhlášení pozůstatků někdejšího areálu a dalších vzácných objektů kulturní památkou České republiky, obnovení parku Heinricha Lumpeho jako svébytné a turisty vyhledávané součásti ústecké zoo a následné doplnění obnovené části o prvky s přesahem do 21. století.

Veronika Schranková, Zoo Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*