Pokus města přehodit správu popelnic na občany narazil

  •  

Nová vyhláška, která přenáší odpovědnost za čistotu kolem popelnic a kontejnerů na majitele nemovitostí, narazila na odpor opozičních zastupitelů. Je to už podruhé, co ji náměstek primátora Martin Hausenblas stáhl. Tentokrát po bouřlivé diskuzi zastupitelů.

Podle nové vyhlášky by měli mít majitelé kontejnery a popelnice na svých pozemcích nebo si k tomuto účelu pronajmout pozemek od města, aby se k nim nikdo nedostal a nemohl dělat okolo nepořádek. Podle Martina Hausenblase se jedná o obvyklou metodu, jak postupovat. „Chceme jen, aby si vlastníci dali odpadovou nádobu na svůj pozemek, v čase svozu ji přistavili, a pak si ji odvezli zase zpátky,“ vysvětlil náměstek Hausenblas. „Aby měli majitelé na vše dostatek času, zapracujeme do vyhlášky dvouleté přechodové období,“ doplnil Hausenblas.

S vyhláškou mají problém městské obvody. Podle nich se na majitele domů přenáší spousta povinností, které město nedokázalo řadu let vyřešit, konkrétně jde o pořádek kolem kontejnerů.

Podle neštěmické starostky Yvety Tomkové je to nesmyslné zatěžování majitelů domů. „Je to radikální změna především pro sídliště, kde máme problém najít vhodné místo, kam bychom kontejnery postavili. Máme tu velké množství domů, kde vchody jsou do schodů, a není možné, aby si lidé ty obrovské nádoby, někam přesouvali, například do vchodů,“ pozastavuje se starostka Tomková a dodává, že žádné z měst v republice nepostupuje jako Ústí nad Labem. „Nejsme tady od toho, abychom lidem ztěžovali život, ale abychom jim vycházeli vstříc.“

Opoziční zastupitelka Věra Nechybová doplnila, že vyhláška není dobře připravená. „Ta z roku 2011 je podrobnější. Lidé si mají dát popelnice na své pozemky, ale spousta jich tu možnost nemá. Popelnice jim stojí na veřejných komunikacích, není tam vybudované stání. Vy budete chtít, aby za to platili? Jestli chcete tahat lidem z kapes, abyste kompenzovali draze nakoupenou elektřinu, tak to je špatně,“ doplnila Nechybová.

Vyhláška přišla na pořad jednání až v pozdních večerních hodinách a dokonce se bod ani předem neobjevil v programu. To rozhořčilo Ústečana Martina Konečného, který jako jeden z mála vydržel na galerii v jednacím sále. „To byl snad záměr,“ poznamenal Konečný.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*