
Volební premiéra na komunální úrovni čeká v září Trikoloru. Kandidátským lídrem hnutí je Petr Krause. Třiačtyřicetiletý inženýr, projektový o obchodní manažer a otec tří dětí je vlastenec a patriot. Do politiky ho přivedla nespokojenost se stavem města.
Trikolora se o hlasy Ústečanů při volbách do městského a obvodních zastupitelstev uchází poprvé. Zvážili jste své šance na úspěch?
Zvážili. I proto jsme pro úspěch a šanci ovlivňovat dění v Ústí nad Labem uzavřeli dohodu s dalšími stranami, které mají „gen“ vlastenectví, kritický pohled na současné vedení města a nelíbí se jim nespravedlivý sociální systém, který nahrává dávkovým spekulantům.
Proč vytváříte blok stran? Bojíte se, že sami nepřekročíte potřebnou pětiprocentní hranici?
To se rozhodně nebojíme, ale cítili jsme potřebu postavit velmi kvalitní kandidátky s lidmi, kteří jsou odborníky, jsou odhodláni naplno do komunální politiky vstoupit a jsou i připraveni pro město pracovat. Sleduji, jak některé politické strany přemlouvají známé nebo i rodinné příslušníky, aby vůbec dokázaly naplnit kandidátky. Po volbách strany nemají lidi do výborů a komisí A pak to ve městě vypadá jako nyní, trochu jako v Kocourkově. My jsme delegovali sedm lidí, za které mohu dát ruku do ohně. Jsou to odborníci a dokonale znají problémy města i v jednotlivých obvodech, přitom nejsou spojeni s dosavadní katastrofickou politikou města.
Čím chcete přesvědčit Ústečany, že mají volit právě Vás?
Dívám se na město komplexně, tak trochu z výšky. A z tohoto pohledu vyplývají viditelné problémy a hlavní výzvy. Ve městě už nejméně deset let vládnou údržbáři. Plátování děr, natírání a jen občas nějaká stavbička s dotací nemůže Ústí nikam posunout. Nejsou tu žádné velké investice, nejsou řešeny brownfieldy a staví se na volných pozemcích. Přitom je ve městě spousta zchátralých budov a areálů. Městu chybí aktivita k nalákání investorů, chybí projektoví specialisté. To chceme změnit. Musíme více pracovat s krásnou okolní přírodou pro rodinné aktivity a relaxaci. Město může investovat do infrastruktury a propojit se lépe s Telnicí, s jezerem Milada, se Střížovickým vrchem. Ústí nemá aquapark s celoročním provozem, nemá víceúčelovou sportovní halu, za dvacet let se nepostavilo nic, co by dokázalo přesvědčit mladé lidi, aby neodcházeli. Chceme nastartovat investice správným směrem, aby se to změnilo.
Takový plán mělo, podle programů, více stran, přesto vždy po nadějných startech došlo na stagnaci.
Máte pravdu. Věci se dějí teď odděleně, ne komplexně. Bylo by dobré dojít širokou shodou ke koncepci rozvoje města přes nejméně dvě volební období. Pak se dají dobře naplánovat finanční zdroje pro velké investice, nastaví se harmonogramy rozvoje a ten pak nezastaví nějaká změna složení městské koalice. Ale je důležitá ještě jedna podmínka – větší zapojení občanů, veřejnosti. Město musí být transparentnější a před důležitými rozhodovacími procesy musí proběhnout veřejná diskuze. Vím, že dnes je to pro magistrát pohodlnější, když nemusí lidem nic složitě vysvětlovat, ale pak se úřad i politici obyvatelům vzdalují.
V úvodu jste zmínil sociální spravedlnost a dávkové spekulanty. Co v této oblasti změníte?
Většinu nástrojů na změnu má stát, respektive sněmovna. Na naší úrovni musí být více důsledných kontrol v terénu a pak opatření. Možná je to pro úředníky namáhavější, ale je to jejich práce. No a pak je tu role města jako iniciátora možných projektů a místních řešení, například ve spojení s univerzitou.
Projekty se často tvoří roky, ale co nyní?
Zařadit do řešení bezpečnosti, čistoty a konfliktů soužití přímo občany, kteří v lokalitě žijí. Musí se přesně popsat stav a nastavit řešení – čáru, od které se odrazíme ke konkrétnímu programu. Městská policie potřebuje do svých řad pomocníky – preventisty z problémových lokalit. Dále je třeba podpořit i financemi vznik řady zájmových kroužků přímo ve školách a posouvat nadanější děti k pokračování v dalším studiu.
Ústí má svá bezpečnostní úskalí na periferii, ale i v centru. Co s tím?
Zvýšit stav strážníků. To je bezpodmínečně nutné. V ulicích je jich málo. Respekt před uniformou musí být a uniforma musí být v ulicích vidět. Pomohou i moderní bezpečnostní technologie a kamery do rizikových míst.
Svoz odpadu je v Ústí nyní bez poplatku. Zavedete platby za odpad?
V současné době ne. Je třeba více podporovat třídění k recyklaci a snížit objem k prostému skládkování. Jsem i proti zavádění jiných poplatků, které do městské kasy přinášejí drobné, ale současně znepříjemňují život Ústečanům. Město by se mělo zaměřit na smysluplné podpory. Určitě by městskou dopravu mohli mít zdarma všichni penzisté. Senioři mohou mít slevy na parkovném, na vstupech do městských lázní, na městské kulturní akce.
Když hovoříte o městské dopravě, ta bude zřejmě více a více vodíková…
Vodíková a jinak ekologická doprava ano, ale musí dávat ekonomický smysl. Stojí za to znovu vyjmenovat skupiny obyvatel, kterým minimálními cenami zpřístupníme MHD. A už konečně musíme postavit parkovací domy, zavést parkovací aplikace a umožnit bezpečnou jízdu městem cyklistům. Je to velký dluh, ale dá se splatit.
Přidat komentář