Poplatek za odpad se od ledna platit nebude

  •  

Ústí se zavedením poplatku za odpad od příštího roku nepočítá. Informovalo o tom po jednání rady vedení města. O znovuzavedení poplatku rozhodne až nové zastupitelstvo po komunálních volbách v roce 2022.

„Na základně vyhodnocení analýz a zpětné vazby od jednotlivých městských částí, jsme se rozhodli, že o zpoplatnění odpadu v Ústí nad Labem nebude rozhodovat toto zastupitelstvo,“ řekl náměstek primátora Martin Hausenblas a dodává: „Má to několik důvodů, jedním z nich je obrovský rozdíl mezi tím jak se k odpadům chováme a jak se k nim chovat podle novely zákony musíme. Chceme na to připravit město postupně. Především se zaměřit na čistotu města nebo přípravu kontejnerových stání.

Podle plánu měl být poplatek zaveden od 1. ledna 2022 a novinkou bylo, že ho měli platit majitelé domů, kteří by následně poplatek rozpočítali mezi nájemníky.

Se znovuzavedením poplatku by město mohlo každoročně získat více jak 40 milionů do své pokladny. Ty by mohly být využity na údržbu a úklid města. Radnice ale v minulosti nebyla příliš úspěšná ve výběru poplatku od neplatičů. Náklady na vymáhání dluhu za poplatky činily zhruba 7,5 milionu korun.

Poplatek za odpad byl ve městě zrušen již v roce 2008, zároveň byla podstatně zvýšena daň z nemovitosti. Zastupitelstvo po roce 2010 rozhodlo o znovuzavedení poplatku, daň už ale snížena nebyla. Znovu byl zrušen poplatek v roce 2018, do té doby platili 500 korun za osobu.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*