Nové vedení města počítá od ledna příštího roku se zavedením poplatku za odpad. Za svoz, zpracování a likvidaci komunálního odpadu by měli platit lidé nad 18 let ročně 720 korun, lidé starší 65 let 360 korun. Podle primátora Petra Nedvědického jde o nutnost, protože se zvyšují ceny za svoz i skládkování. „Ročně nás tato služba občanům stojí zhruba 80 milionů korun. Zavedením poplatku získá rozpočet města 32 milionů korun,“ vysvětlil Nedvědický. Na svém pondělním zasedání to ještě musí projednat ústečtí zastupitelé.
Vyhláška už je podle Nedvědického připravena déle. „V průběhu povolebních vyjednávání jsme ji nechali zpracovat a nyní chceme zařadit její schválení na jednání zastupitelstva,“ přiblížil ústecký primátor. Náměstek primátora Bohumil Ježek dodal, že ač chtěli udržet bezplatný systém odpadů co nejdéle, nyní museli k zavedení poplatku přistoupit. „Domluvili jsme se, že půjde o co nejnižší částku a budou zavedeny úlevy pro děti a poloviční částka pro seniory,“ přiblížil Ježek a dodal, že s výší daně z nemovitosti se hýbat nebude.
Poplatek bude v příštím roce splatný v první splátce nejpozději do 30. června a druhá splátka by pak byla do 31. října. V dalších letech bude také rozdělený do dvou splátek, ale v termínu nejpozději do 30. dubna a do 31. října.
Proti obnovení poplatku za svoz odpadu se ohradilo opoziční Ústecké fórum občanů ve své tiskové zprávě. „Vždyť poplatek zrušila ODS, protože navýšila daň z nemovitostí, následně jej ale znovu zavedla. Výběr poplatků byl ale neekonomický. Chroničtí neplatiči ho stejně neuhradili, což činilo skoro třtinu výběru a aparát na vymáhání stál ročně 8 milionů korun. My to brali jako podvod na občany města, a proto jsme poplatek zrušili. Pro zrušení tak nakonec hlasovali i zástupci ODS, protože si uvědomili, že to nebylo férové,“ uvádí ve zprávě předseda hnutí UFO Jiří Madar. Obyvatelé města za tuto službu neplatí od ledna 2018.
Přidat komentář