Porta bude v prvním červnovém víkendu

  •  

Celý mezinárodní festival Porta se odehraje na Laguně – v Centrálním parku na Severní Terase ve dnech 2. – 4. června. Vstupenky můžete zakoupit v recepci Domu kultury, informace o nich získáte na telefonním čísle 475 221 025. Už 1. června se můžete U Laguny těšit na Bluegrasový předkrm. Hlavní hvězdou pátečního večera, pak budou Hana a Petr Ulrichovy a jejich Javory. V sobotu vás čeká Finále mezinárodní interpretační soutěže a také County Maraton – Fešáci 60. Nedělní večer je vyhraněn písničkářům, těšit se můžete i na Jiřího Schmitzera. Více informací najdete ZDE.

Program:
1. 6. 17:00 Bluegrassový předkrm

2. 6. 16:00 Nesoutěžní přehlídka sobotních finalistů a hostů, Hana Petr Ulrychovi – Javory, Lístek, Sekvoj, Latajacy Dywan, Disneyband a další

3. 6. 15:00 Finále mezinárodní interpretační soutěže, osm finalistů z Polska, Slovenska a ČR.
17:15  Country Maraton – Fešáci 50, Rekonvalescence, Cadillac PB a Fešáci s hosty

4. 6. 19:30 Písničkáři na Laguně, Vojta Kiďák Tomáško, Jiří Schmitzer a Petr Lüftner s hosty

 

Něco z historie Porty…

Před 50 lety parta nadšenců v Ústí nad Labem začala organizovat,  v té době ojedinělý, festival pro kapely hrající  country & western, který později ještě rozšířili o trampské sbory.

Zázemím se stal Dům kultury pracujících, ve kterém v té době bylo osvícené vedení v čele s ředitelem  Dr. Ladislavem Deylem a jeho zástupcem Zdeňkem Friedlem. Iniciátorem se stal Ing. Jiří Šosvald, který si za lásku k této hudbě vysloužil přezdívku Westernový dědek. Pro svůj záměr získal, vedle vedení domu kultury, učitele hry na kytaru, ale také vynikajícího scénáristu a dramaturga Zbyňka Jelínka – autora názvu festivalu, muzikanta  Zdeňka Lukáška, hudebního redaktora Československého rozhlasu Jana Olivu, Honzu Duška, Zdeňka Šmateru a další. Ke spolupráci byl přizván i spisovatel  a autor trampských písniček Jaroslav Velinský alias Kapitán Kid.

„Místu,kde Stará řeka,Velká řeka a Zlatá řeka,spojené v jeden mohutný tok, rozrážejí České Středohoří,říká se od pradávna Porta Bohemica – Brána Čech. Je nejenom branou do Čech, ale také branou do světa,ozdobenou kaňony romantického středohoří a bílými skalami Děčínských stěn. Je to kraj s prastarou tradicí,tradicí lásky k přírodě. První trampové – časově téměř souběžně s legendární Ztracenkou nebo Kocábou – se usídlili právě v tomto údolí nad Sebuzínem, kde Karel May čerpal inspiraci pro dobrodružství Old Shatterhanda a Vinnetoua.  Kde jinde, než v srdci tohoto prostředí ,by se dal uspořádat celostátní festival trampských a country westernových skupin? Symbolický název PORTA  bude skutečnou branou pro skupiny, zabývající se tímto hudebním žánrem se zaměřením na malý vokální sbor s vlastním hudebním doprovodem.“

Úvodník prvního metodicko – informačního listu v roce 1967


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*