Pozor na cestách. Podívejte se na povinnou výbavu motocyklistů v zahraničí

  •  

Matematika je to prostá – více než polovina z nás se chystá na dovolenou, a to do zahraničí. Ať už letecky, autokarem nebo vlastním vozem či na motorce.

Na poslední kategorii cestovatelů, i vzhledem k tomu, že v ČR je celkem registrováno bezmála 990 tisíc motocyklů, připadají desítky tisíc.

Nejde totiž jen o ty, kdo na vlastním jednostopém stroji vyrážejí za hranice, ale i o ty, kdo si v místě své dovolené půjčují motocykl nebo skútr. Pro ty všechny přirozeně platí předpisy dané země a zdaleka ne vždy jsou totožné s těmi našimi. Mohou motocyklisty zaskočit a policisté pak nemile překvapit pokutou. Takže, zopakujme staré známé: Neznalost zákona neomlouvá!

Kdo vyráží v jedné stopě na vlastním stroji, musí vědět, co od něj zákony dané země vyžadují, a tudíž mít i všechny prvky povinné výbavy. Pokud si jednostopé vozidlo půjčujeme, pak je na nás, si vše zkontrolovat, před zákonem a policií odpovídáte za nedostatky vy jakožto jezdec, nikoliv majitel, tedy například půjčovna.

A nyní nabízíme alespoň základní užitečné informace pro cesty do zahraničí pro motocyklisty.

Doklady

První, nač je na místě myslet, společně s doklady, případně potvrzením o zapůjčení stroje a originálu i duplikátu zelené karty, je euroformulář o dopravní nehodě (pro zahraničí nejlépe v angličtině). Pokud ho nemáte, hledejte je například v pobočkách místních pojišťoven vozidel nebo ve střediscích automotoklubů, jako je ÚAMK v ČR. V Německu je to ADAC, v Rakousku ÖAMTC a podobně. Další podrobnosti a potřebné kontakty najdete například v aktuální brožuře Autem po Evropě 2014, kterou vydal náš automotoklub.

Bezpečnostní vesta

Bezpečnostní vesty jsou v mnoha evropských zemích předepsaným vybavením pro jezdce na motocyklech: včetně Srbska, Slovenska, Maďarska či Španělska. Tudíž žádné překvapení. Nicméně například v Portugalsku se tento požadavek, používat reflexní vestu vztahuje „pouze“ na v dané zemi registrovaná vozidla. A v tom je háček – v místě registrované jsou právě motocykly či skútry, které si cizinci pronajmou. Tedy vše je naopak – přijedete na svém motocyklu, nemusíte mít vestu, půjčíte si zde skútr, musíte ji mít. Policie to kontroluje.

Ve Francii se povinnost, používat reflexní vestu pro motocyklisty na strojích s objemem vyšším než 125 ccm, změnila v povinnost mít výrazné reflexní prvky na přilbě. Naopak v Belgii je nutné nosit ochranný oděv, tj.: rukavice, bunda s dlouhými rukávy, kalhoty s dlouhými nohavicemi a boty s ochranou kotníků.

Výstražný trojúhelník

Ve většině evropských zemí včetně ČR samozřejmě nikdo nebude vyžadovat, abychom sebou na motocyklu vezli výstražný trojúhelník. Ovšem v Maďarsku, na Maltě a Ruska je to naopak – výstražný trojúhelník je povinný pro všechna jednostopá vozidla. V Turecku dokonce podle předpisů musíte mít hned dva kusy. No a na Kypr je přinejmenším doporučené ho mít.

Lékárnička

Všichni víme, kolik otazníků už bylo kolem obsahu autolékárničky. Tedy, snad všichni motoristé dobře vědí, že je součástí povinné výbavy. V případě motocyklistů asi budou mnozí váhat – jak je tomu v zahraničí? Takže, povinná je autolékárnička kupříkladu v Maďarsku, Rakousku, Slovinsku, Slovensku a Srbsku. Dále na sever, ve Velké Británii, Švédsku a Norsku zase předpisy doporučují, aby i motocyklisté měli sebou přinejmenším sadu obvazů.

Náhradní žárovky

Povinnost mít je, platí ve Slovinsku, Chorvatsku a Rusku. V Chorvatsku a Rusku toto ustanovení neplatí pro motorová vozidla (a tedy i pro jednostopé stroje), pakliže jsou vybaveny xenonovými světlomety či LED světly. V Maďarsku a Makedonii se pak doporučuje mít přinejmenším hlavní náhradní žárovku.

Hasicí přístroj

Nově platí povinnost mít v osobním automobilu hasicí přístroj v Polsku. Pro většinu evropských zemí je už tohle – povinnost vozit hasičský přístroj v osobním automobilu, překvapivé. Ale v Litvě se setkáte s tím, že přepis nerozlišuje druhy motorových vozidel. Obecně je tedy pro motocykl poměrně objemný přístroj vyžadován, jako u všech motorových vozidel. Zkrátka, hasicí přístroj je tam součástí předepsaného vybavení.

Přilba

Je běžně jednou ze zcela základních položek povinné výbavy motocyklistů v Evropě. V některých případech společně s rukavicemi či ochranou očí. Především v jižních zemích se můžete setkat s velmi benevolentním přístupem samotných motoristů i policistů k plnění této povinnosti. Což je ale ošidné. Tak se vám může běžně stát, že vám jako turistovi na pronajatém jednostopém stroji v Řecku dá policie pokutu. Je totiž povinnost mít i zde přilbu. Takže nespoléhejme se na „kopírování“ domácích motoristů, ale seznamme se a dodržujme předpisy, i pokud jde o povinnou výbavu v zemi, kde právě jsme.

Proto ÚAMK doporučuje informovat se před jízdou o dopravních předpisech a povinné výbavě zemí, které chceme navštívit.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*