POZVÁNKA DO ČINOHERNÍHO STUDIA: Hra o trůny je v plném prudu

Zdroj: Činoherní studio města Ústí nad Labem, facebook.com
  •  

Činoherní studio v Ústí nad Labem v červnu opět pokročí v plnění unikátního plánu, kterým je nazkoušení kompletní shakespearovské trilogie Jindřicha VI.

Na řadu se dostává druhý díl mocenské ságy, se kterou ústecké divadlo začalo již vloni jako první česká scéna vůbec. Premiéra, která se uskuteční 28. června, s sebou přináší jak výjimečnost samotné realizace hry, tak výjimečnost prostoru, ve kterém se bude konat.  To vše navíc v roce velkého výročí Williama Shakespeare.

Jako scénu pro pokračování velkého boje o moc si ústecké činoherní divadlo vybralo ústecký evangelický Chrám apoštola Pavla, lidově zvaný Červený kostel.

Režisér Filip Nuckolls  zatím zkouší v prostoru divadla v jednoduché scéně Štěpána Jiráka, které dominují tři velké trůny – symbol toho, že v sázce je vláda nad celou Anglií. Na trůn si totiž brousí zuby více šlechticů a každý z nich sleduje vlastní zájmy. A nejenom mužů – i ženy (především vévodkyně Leonora v podání uhrančivé Eriky Stárkové) ponoukají své muže, aby se přihlásili se svými nároky: „Nejde o boj muže proti muži jako na bitevním poli, ale spíš o šachovou hru, intriky, zrady a zákulisní politiku“ přibližuje pohled na shakespearovskou oslavu konce sezony režisér Filip Nuckolls.  Vedle stálých členů souboru poprvé s ústeckým souborem zkouší mladý Adam Ernest a ze seriálu Okresní přebor divákům známý Ladislav Hampl.

Od čtvrtka 23. června se herci přesouvají do kostela, kde budou zkoušet až do úterní premiéry. Ve čtvrtek odpoledne se budou diváci moci s části tvůrčího týmu setkat, pokud na 17. hodinu přijdou do lidové části Severočeské vědecké knihovny, kde bude probíhat tzv. Činoherácké entrée. Jde o volné posezení tvůrců a herců s diváky či dalšími zájemci, kteří chtějí poodhalit zákulisí vzniku inscenace. Za účasti režiséra, dramaturga a některých herců bude řeč nejen o zkoušení, ale také o jednotlivých postavách a historických souvislostech Shakespearova dramatu.

Nad celou trilogií Jindřicha VI. navíc převzala záštitu Její excelence Jan Thompson, velvyslankyně Velké Británie.

Zdroj: Činoherní studio města Ústí nad Labem

 

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*