Před 25 lety odmítli milicionáři v Ústí nad Labem nastoupit proti demonstrantům

  •  

Před pětadvaceti lety se při generální stávce ukázalo, že moc komunistů se bortí v celém tehdejším Československu. V některých regionech, například na severu Čech, přitom před ní panovala napjatá atmosféra. Zatímco v Praze už dva dny na Letné demonstrovaly statisíce lidí, v kraji horníků, který byl někdy přezdívaný jako rudý, nevypadala situace tak jednoznačně. V Ústí nad Labem ale nakonec odmítla poslušnost režimu i jeho ozbrojená opora – Lidové milice.

Československou hymnu zpívala před zaplněným Mírovým náměstím v Ústí nad Labem herečka Ivana Chýlková.

Svůj nesouhlas se zásahem na Národní třídě a režimem, který ho nařídil, přišlo vyjádřit kolem 40 tisíc lidí.

Informace o připravovaných protestech na severu Čech tehdy pomáhal šířit i Michal Koleček, dnes děkan jedné z fakult ústecké univerzity, tehdy vedoucí stávkového výboru na pedagogické fakultě:

„Okamžiky před generální stávkou tady v Ústí a myslím i v celých severních Čechách byly velice napínavé. Výsledek nebyl jasný. Navíc tomu tady nahrávaly informace, které byly spojené s jakýmsi připravovaným zásahem proti demonstraci, generální stávce.“

A obavy byly na místě. Ráno v den generální stávky povolalo tehdejší vedení krajského výboru KSČ jednotku Lidových milicí, vzpomíná ústecký archivář Vladimír Kaiser:

„Krajský tajemník KSČ Václav Šípek povolal k ostraze budovy krajského výboru jednotku Lidových milicí z Palivového kombinátu Antonína Zápotockého.“

Jenže milicionáři proti demonstrantům jít nechtěli. „A doručili rozkaz na štáb Občanského fóra. Myslím si, že snad i ještě z těch Lidových milicí telefonovali do Prahy tajemníku Karlu Urbánkovi, co jako s tím mají dělat,“ dodává Kaiser s tím, že rozkaz pak byl shora odvolán.

Místo představení beseda s diváky –  v Národním domě, kde tehdy činohra hrála, v popředí zády Petr Poledňák (2) Místo představení beseda s diváky –  v Národním domě, kde tehdy činohra hrála, v popředí zády Petr Poledňák (1) Místo představení beseda s diváky –  v Národním domě, kde tehdy činohra hrála (4) Místo představení beseda s diváky –  v Národním domě, kde tehdy činohra hrála (3) Místo představení beseda s diváky –  v Národním domě, kde tehdy činohra hrála (2) Místo představení beseda s diváky –  v Národním domě, kde tehdy činohra hrála (1) Generální stávka 27. 11.1989 Ústí nad Labem (9) Generální stávka 27. 11.1989 Ústí nad Labem (8) Generální stávka 27. 11.1989 Ústí nad Labem (7) Generální stávka 27. 11.1989 Ústí nad Labem (6) Generální stávka 27. 11.1989 Ústí nad Labem (5) Generální stávka 27. 11.1989 Ústí nad Labem (4) Generální stávka 27. 11.1989 Ústí nad Labem (3) Generální stávka 27. 11.1989 Ústí nad Labem (2) Generální stávka 27. 11.1989 Ústí nad Labem (1)

Tomáš Šácha/ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*