Příjemnější prostředí pro onkologické pacienty

  •  

Areál V Podhájí byl kompletně zrekonstruovaný. Krajská zdravotní ve čtvrtek 3. srpna představila v areálu V Podhájí zcela nový stacionář pro ambulantní podání onkologické léčby. Rekonstrukce v chomutovské nemocnici a V Podhájí stála Krajskou zdravotní dohromady 484 milionů korun.

Slavnostního otevření se zúčastnil náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák a předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák. Onkologické oddělení je součástí Komplexního onkologického centra (KOC) v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem a má spolupracující pracoviště v Nemocnici Chomutov a je zároveň jedním ze třinácti komplexních onkologických center v České republice. Ročně projde stacionářem téměř 4500 pacientů.

Předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák k tomu uvedl: „Tento den je pro nás významný nejen tím, že otevřeme zrekonstruované pracoviště, ale pro Krajskou zdravotní to má ten význam, že končíme rekonstrukci vnitřních prostor onkologie a nukleární medicíny. Cesta to byla trnitá. Když se před čtyřmi lety rozhodovalo jak dál v oblasti onkologie a nukleární medicíny, v Chomutově jsme o status komplexního onkologického centra přišli, v Ústí nad Labem jsme měli výjimky, které se třikrát prodlužovaly,“ říká Novák.

Jménem vedení Ústeckého kraje Krajské zdravotní poděkoval náměstek hejtmana Stanislav Rybák. „Areál v Chomutově, ale zejména tady V Podhájí, doznal významných změn. To, co dnes vidíme, je zvýšení komfortu pro pacienty, kteří jsou v nelehké životní situaci. Tyto nové prostory jim nutný pobyt tady částečně zpříjemní. Připojuji se proto k poděkování všem, kteří se na rekonstrukci podíleli,“ uvedl Rybák.

Kompletně vybavený stacionář byl vybudován pro obor klinické onkologie k ambulantnímu podání systémové onkologické léčby (chemoterapie, biologické, hormonální) a byl jednou z podmínek pro udržení statutu KOC, což obhájila Krajská zdravotní v roce 2016.

Celý nově vybudovaný ambulantní úsek působí díky modernímu stavebnímu řešení a pečlivému výběru barevné kompozice velmi pozitivním dojmem. Cílem rekonstrukce je přispět ke zpříjemnění prostředí pro onkologické pacienty i jejich ošetřující personál.

„Pro onkologické pacienty je nyní nově k dispozici prostorný aplikační sál se 14 novými polohovacími křesly a s vlastním sociálním zázemím, velkoplošnými TV přijímači a připojením na internet, čekárna se šatními skříňkami a sociálním zařízením včetně bezbariérového WC. Vznikly zde dvě moderně vybavené ambulance klinické onkologie s kabinkami pro pacienty, kancelář mobilního hospicu a paliativní ambulance. Personál má k dispozici novou přípravnu s velínem, denní místnost, sociální zázemí, skladové prostory a technické místnosti,“ uvedla Martina Chodacká, primářka z onkologického ústecké Masarykovy nemocnice a Nemocnice Chomutov, která provedla novým pracovištěm všechny přítomné a prezentovala stacionář včetně přestavby celé onkologie V Podhájí.


Přestavba stacionáře, která započala letos na jaře, je další fází rozsáhlých rekonstrukcí onkologie a nukleární medicíny v Ústí nad Labem, ale i v Chomutově, které probíhají od roku 2014, a to s výrazným podílem evropských dotačních prostředků a finanční investiční podporou Ústeckého kraje.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*