Proč si nezajet do Zubrnic?

  •  

Občas přemýšlíte, kam vyrazit na výlet, a přitom vás nenapadne místo, které máte za humny.

Jsou jím i Zubrnice. Přiznejte se, kdy jste tam byli naposledy? Tak hurá do auta a užijte si hezkou, romantickou procházku zasněženou vesnicí. Můžete začít na návsi a vydat se od kostela doprava z kopce dolů naučnou stezkou k mlýnům. Asi není třeba připomínat, že se jedná o jediné muzeum v přírodě na severu Čech, které přibližuje bydlení, kulturu a sepětí původních obyvatel s krajinou v bývalých Sudetech i poválečnou proměnu této oblasti.

Obec Zubrnice, podobně jako řada dalších vesnic v oblasti bývalých Sudet, byla po druhé světové válce zasažena odsunem původních obyvatel, který znamenal přerušení po staletí budovaných vztahů k půdě, krajině a místu. Pomalu mizely ovocné sady a chmelnice – po generace opečovávaná kulturní krajina postupně degradovala.

V šedesátých letech došlo v centru obce k demolicím z dnešního pohledu velmi cenných staveb. Nakonec měl být odstřelen i kostel sv. Maří Magdalény. V poslední chvíli bylo ale zániku nenahraditelného kulturního dědictví zabráněno. Ale to vše je dlouhý příběh. Takže šťastnou cestu!


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*