V noci z 27. na 28. dubna byly pořízeny první snímky dalekohledem Přírodovědecké fakulty (PřF) UJEP umístěným v kopuli na střeše nové budovy Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO).
Prvním objektem, na který ústečtí přírodovědci zamířili svůj dalekohled, byl Měsíc v úplňku. Ten dobře posloužil jako testovací objekt pro prvotní snímky pořízené třiceticentimetrovým dalekohledem typu Schmidt Cassegrain.
„Pro první snímky je vždy dobré si vybrat objekt jasný a velký, což pozorování zjednoduší. Měsíc se shodou okolností nacházel na své dráze nejblíže k Zemi, byl tedy v přízemí, a současně nastal úplněk,“ vysvětluje Jindřich Matoušek.
Takovému úplňku se populárně říká „superúplněk“. Při jeho pozorování vědci PřF otestovali optiku a také funkčnost montáže, na které je dalekohled umístěn.
„Máme ještě v plánu přesně ustavit montáž dalekohledu vzhledem k zemské ose, což nám umožní fotit oblohu pomocí dlouhých expozic,“ doplňuje Jindřich Matoušek.
Kopule umístěná na střeše budovy CPTO je určena k ochraně dalekohledu před povětrnostními vlivy. Umožňuje zafixovat dalekohled stabilně na jedné pozici, díky čemuž odpadá nutnost opakovaného ustavení montáže, které je nezbytné při jakémkoliv jeho přemístění.
„Dalekohled bude na přírodovědecké fakultě sloužit jako didaktická pomůcka pro naše studenty astronomie či geografie, v budoucnu plánujeme jeho plnou robotizaci,“ uzavírá dr. Matoušek.
Z důvodu úsporných rozměrů kopule není, bohužel, možné zpřístupnit dalekohled veřejnosti, o zajímavé fotografie má ale PřF UJEP v úmyslu se veřejně podělit.
Přidat komentář