Rada seniorů: Zvýšení důchodů o 40 korun je ostudné a urážející

  •  

 

Od ledna si čeští důchodci a důchodkyně příliš nepolepší. Podle návrhu vyhlášky, který připravilo ministerstvo práce, by se měla pevná část důchodu zvýšit o 40 korun na 2440 korun.

Podle členky Rady seniorů ČR a místopředsedkyně Krajské rady Seniorů, Květoslavy Čelišové (KSČM), jde o naprosto nedostatečné a nesystémové opatření.

Co říkáte na to, že se důchody od příštího roku zvednou v průměru o 40 korun?

Je to urážející, ostudné a nedostatečné. Důchody rostou pravidelně vždy na začátku roku o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Jenže tyto ukazatele byly za poslední období nízké. A ze zákona se důchody zvyšují o výši inflace za určité období, což znamená, že se od ledna průměrný důchod 11 300 korun zvýší na 11 337 korun. S takto nízkou valorizací nelze souhlasit, vzhledem k prokazatelnému poklesu reálné kupní síly důchodců. Požadujeme stále valorizaci 3% v roce 2016 u průměrné starobní penze. Přitom 54 % příjemců na průměrnou starobní penzi nedosahuje, u nich bude valorizace ještě nižší. Myslím si, že jde o extrémní mezigenerační nespravedlnost, kterou odmítám! Pro rok 2016 je navrhováno zvýšení platu státním zaměstnancům o 5% ze základu 35 000 Kč, platy politiků o 4% ze základu cca 58 000 Kč a platy soudců o 1,7% z výpočtového základu cca 78 000Kč… Nu a valorizace starobních důchodů bude činit 0,5% z výpočtového základu cca 11 345 Kč. Proč v sousedním Slovensku může být starobním důchodcům vyplácen již 10 roků tzv. Vánoční příspěvek ve výši 87,26 EUR, u vyšších penzí je postupně nižší. Poskytován je do výše penze 494,40 EUR?

Jaké kroky Rada seniorů tedy plánuje v souvislosti s důchody?

Probíhají jednání s ministryní práce, ministrem financí, jednání s partnerskými politickými stranami v Parlamentu ČR. Předseda Rady seniorů je členem důchodové komise, kde se případná změna mechanismu valorizace penzí připravuje. Rada seniorů požaduje změnit nastavení mechanismu valorizace důchodů tak, aby byla spravedlivá. Navrhujeme základní výměru důchodů navyšovat plošně o růst životních nákladů důchodců a procentní výměru navyšovat procentuálně o nárůst 1/3 reálných mezd. Pokud bude tato varianta přijata, budeme moci být spokojeni všichni. Držte nám palce.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*