Radnice apeluje na stát. Většina bytů v Mojžíři slouží byznysu s chudobou

Foto: MgMUnL
  •  

Poslední šetření neštěmické radnice přineslo alarmující zjištění. Tři čtvrtiny bytů v ulici Jindřicha Plachty, které jsou v osobním vlastnictví, patří lidem a firmám bez vazeb na Ústí nad Labem a z drtivé většiny slouží majitelům k výdělkům na tučných nájmech. Byznys s chudobou přitom do poslední koruny dotuje stát prostřednictvím sociálních dávek.

Podle vedení radnice v Neštěmicích je na sídlišti Mojžíř 616 bytů, 167 jich vlastní Stavební bytové družstvo Rozvoj, 12 město, zbývajících 437 je v soukromém vlastnictví. Z nich celých 77 procent, tedy více než tři čtvrtiny jsou v majetku fyzických nebo právnických osob mimo Mojžíř, potažmo Ústí nad Labem.

„Rekordmanem je žena z Klíše, která vlastní 50 bytových jednotek, další vlastníci, včetně firem z Prahy, jich mají desítky. Důvod, proč si v Mojžíři pořizovat takové množství bytů, je jediný – snaha vydělávat na štědrých sociálních dávkách, které vyplácí stát,“ řekla starostka Neštěmic Yveta Tomková.

Podle dostupných informací šlo v roce 2020 jen do ulice Jindřicha Plachty na dávkách na bydlení 12 milionů korun. V současné době bude částka ještě vyšší. Není přitom nikterak neobvyklé, že za dvoupokojový byt inkasují majitelé až ke 20 tisícům měsíčně. „Stát prostřednictvím úřadu práce vyplácí přemrštěné nájmy přímo na účty majitelů bytů, aniž by zpětně kontroloval podmínky. Není přeci normální, aby v bytě padesátimetrovém bytě žilo 10 a více lidí. Navíc řada majitelů jen inkasuje nájmy a o byty se vůbec nestará,“ doplňuje starostka.

Město má v Mojžíři pouhých 12 bytových jednotek. Jeden byt radnice poskytla městské policii ke zřízení detašovaného pracoviště, jeden byt v rámci své činnosti užívá organizace Člověk v tísni, ve třech bytech za standardních podmínek bydlí nájemníci a zbylých 7 bytových jednotek je neobsazených a zakonzervovaných. I tak ale vznikají opakovaně další náklady na údržbu, například dezinsekci. V některých vchodech opakovaně objevují švábi a rusi, prakticky celé sídliště je zamořené štěnicemi. „Město má svázané ruce. S neštěmickou radnicí opakovaně řešíme podněty hygienikům či na OSPOD, jednáme s městskou i státní policií. Bohužel Mojžíř už není místem pro normální život a stát by za neuváženou sociální politiku, kterou vytvořil a stále dotuje, měl nést zodpovědnost,“ říká primátor Petr Nedvědický.

Společně s vedením Neštěmic proto vyvolá jednání na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR, aby stát zakročil – jediným řešením je výkup ideálně všech bytů do majetku města a následná revitalizace sídliště. „Vlastnictví bytů v Mojžíři je jedinou cestou, jak ovlivnit skladbu obyvatel a zajistit pořádek,“ vysvětluje Yveta Tomková. Neštěmice mají se správou bytového fondu dlouhodobé zkušenosti, jako jediný ústecký obvod vlastní přes 350 bytů. Pro jejich přidělování platí jasná pravidla, mimo jiné bezdlužnost vůči městu. Podobně by to mohlo fungovat i v Mojžíři. „Náš první odhad nákladů je zhruba jedna miliarda korun. Šlo by o odkup celého sídliště, rekonstrukce bytů i celých domů a prostranství,“ dodává Yveta Tomková. „Stát je viníkem současné neutěšené situace a je řada na státu, aby zakročil. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš je zároveň poslancem zvoleným za Ústecký kraj. Věřím, že si on i jeho úřad uvědomí, že klíč ke klidu má on a vláda,“ dodává ústecký primátor.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*