Reality jsou v pohybu, rostou ceny i prodeje

Okamžik předání nemovitosti novým majitelům je malou slavností jak pro klienty, tak pro SARTO REALITY.
  •  

Průměrná cena dostupných bytů v regionech za poslední tři měsíce stoupla o 2,6 procenta. Poptávku podporují výhodné úroky hypoték, optimistická očekávání ekonomického vývoje a ochota investovat uspořené peníze. Oživení trhu s nemovitostmi potvrzuje i Jiří Krejčí z ústecké realitní kanceláře SARTO reality: „Ceny rostou, ale vzhledem k současné výši sazeb hypoték to pro kupující není překážkou. Spokojeny tak jsou obě strany.“

Byty jako investice

Cena bytu 3+1 v Ústí nad Labem podle údajů serveru Sreality na konci prvního čtvrtletí vzrostla na milion a šedesát tisíc korun. Návratnost při investičním nákupu bytů je ale stále velmi příznivá. „Zatímco v Ústí nad Labem se investice do bytu 1+1 vrátí majiteli do šesti let, v Praze je to až o dvacet let více,“ uvádí manažer serveru Sreality Jan Zadák. Také SARTO reality má v těchto týdnech napilno. „Zájem klientů je o všechny kategorie bytů. Byty se nakupují, ale i nabízejí k prodeji. Klienti mnohdy využívají výnosy z prodeje v kombinaci s hypotékou na koupi většího bytu nebo domu. Velká poptávka je po domech ve velmi dobrém technickém stavu, po rekonstrukci a novostavbách, a to i za vyšší ceny,“ popisuje pohyb na trhu certifikovaný makléř Jiří Krejčí.

Realitní boom má i rizika

SARTO reality je stabilní realitní kanceláří s více než dvacetiletou tradicí v oboru. Otec a syn Krejčí odolali finančním nabídkám fúzí a franšízových zastoupení. Upřednostnili osobní vazby s klienty založené na důvěře a profesionalitě. „Je třeba být ostražitý. S nekvalifikovaným makléřem může prodávající přijít i o několik desítek tisíc korun. Rozhoduje špatné foto, špatný popis či sporný morální kredit makléře. Odměny některých franšízových realitních kanceláří jsou vysoké, ale ne vždy za šťastný výsledek,“ dodává Jiří Krejčí. Na co si tedy dát pozor? „Na rádo-by makléře. Jsou obvykle sice verbálně zdatní, ale to je tak asi všechno. Makléř může vodit klienta za nos a poskytovat neúplné nebo mylné informace o stavu nemovitosti. V lepším případě je takovýto makléř neseriózní a líný, nebo dokonce podvodník, který má před očima jen vidinu rychlé a snadno vydělané provize. Někteří z nich nechávají klienty podepsat nevýhodné nebo časově omezené nereálné smlouvy s tvrdým penále,“ říká Kateřina Mendelová, hypoteční specialista HYPOCENTRA MPSS, a. s.

Reference jsou více než reklama

Dokud nebude legislativně upravena kvalita realitního podnikání, není nad dobré doporučení někoho, kdo má vlastní zkušenost. „Osobně spolupracuji s celou řadou realitních kanceláří, SARTO reality ale  patří jednoznačně k těm nejlepším. Znají perfektně legislativu a chovají se k prodávajícím i kupujícím opravdu seriózně,“ doplnila Kateřina Mendelová. A její slova potvrzují klienti. „Zvolila jsem pro prodej i nákup domu realitní kancelář SARTO reality. Byli velmi ochotní, kdykoliv k dispozici, splnili vše, co slíbili, a častokrát i nad rámec smlouvy a svých povinností. A tak jsem je doporučila i svým známým,“ uvedla Ivana Veisová z Chabařovic. „Pro prodej nemovitosti jsme si SARTO reality zvolili po doporučení známého. Kancelář vyhotovila veškeré smlouvy, zajistila převody peněžních částek, energetický štítek, vklad do katastru nemovitostí, přiznání k dani z prodeje a pomohli i s komplikací. Při prodeji se ukázalo, že není v katastru nemovitostí zapsána přístavba z 50. let. Vyřešili to za nás a bez nároku na nějakou další odměnu,“ připojují zkušenost také manželé Noskovi.

P1230979

Výhody spolupráce

SARTO reality patří ke kancelářím, které ve spolupráci s vybranou bankou zajišťují při realitních transakcích i financování. Jaké to má výhody pro klienty? Kateřina Mendelová říká, že především komfort a jistotu, že vše bude tak, jak si přejí: „Klient bance předává pouze podklady k příjmům, dále sdělí, kterou nemovitost si přeje koupit, a ostatní za něj vyřešíme. Klient tak ani netuší, kolik legislativy či procesních zádrhelů za něj vyřizuje ruku v ruce banka a realitní společnost. Může se jen těšit do nového. Realitní kancelář a my prověříme právní čistotu nemovitosti, aby nedošlo do budoucna k soudním sporům. Snadno se domluvíme na podkladech pro znalce i pro převod. Eliminujeme tak i případy, že k nemovitosti není zajištěno věcné břemeno přístupových cest nebo přísunu vody, nebo že na pozemku za milion korun mohu stavět jen uprostřed na pár  čtverečních metrech, protože kolem na  většině pozemku jsou pod zemí vedeny rozvody elektřiny či plynu, nebo že si třeba nekoupím byt i s babičkou na dožití.“


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*