Recenze: Ludmila Hájková v Galerii Oko

  •  

Druhým počinem letos vzniklé ústecké Galerie Oko je výstava fotografií známé fotografky Ludmily Hájkové. V zájmu korektnosti je nutno upřesnit, že na vystavené kolekci se dílčím způsobem podílejí i její synové Vojtěch a Ondřej a několika fotografiemi též Oldřich Holan, nedávno zesnulý otec umělkyně.

Výstava není koncipována tradičně, tedy pouze jako soubor fotografických obrazů, ale zejména jako prezentace konečného cíle činnosti rodinné firmy tvořící pod značkou FOTO STUDIO H. Tímto cílem je nyní zejména tvorba výpravných kalendářů a fotografických publikací. Nástěnné velkoformátové kalendáře jsou součástí vystavené kolekce, kdežto publikace byly k vidění pouze na vernisáži dne 15. dubna tohoto roku. Několik desítek návštěvníků si tak mohlo připomenout i nepochybně nejúspěšnější autorčinu publikaci, která vyšla v roce 2005 pod prostým názvem „České středohoří“. Kniha obsahující desítky fascinujících fotografií tištěných na luxusní matné křídě a ve skvělé grafické úpravě nezískala jistě náhodou cenu Ministerstva kultury a Památníku národního písemnictví jako druhá nejkrásnější kniha roku. Fascinace Českým středohořím je uměleckým osudem Ludmily Hájkové a prolíná celou její tvorbou. Umělkyně se prezentuje velkoformátovými obrazy jak z klasických, tak digitálních předloh. Majestátní pohoří defiluje v úchvatných pohledech na Milešovku, Portu Bohemicu a mnohá další místa ve všech ročních obdobích a denních dobách. Syrové naturální předloze pak sluší i klasická kompozice obrazů a tonální uměřenost. Žádné tvůrčí výstřelky, horizont je prostě horizontem a vertikála vertikálou. Tvůrčí filosofie Ludmily Hájkové došla zákonitě k poznání, že hory jsou krásné samy o sobě, pouze výběr místa záběru, kompozice obrazu a okamžik expozice jsou dány vyvoleným. A umělkyně dokazuje, že takovou vyvolenou nepochybně je.

Též druhá vernisáž byla zpříjemněna, v tomto případě vystoupením komorního pěveckého sdružení Romance pana Petra Řeháka, přednesem úryvku z knihy Václava Cílka „Prohlédni si tu zemi“ v podání Jarmily Fišerové a již tradiční dražbou čtyř fotografií vystavující umělkyně. Výtěžek dražby byl věnován na alespoň částečné pokrytí nákladů galerie, kterou provozuje mecenáš Zděnek Fišer z vlastních prostředků. V tomto bohulibém projektu mu napomáhají sponzoringem občerstvení jak firma Dorant, tak someliér pan Láska degustacemi vín. Vystavené fotografie si může veřejnost prohlédnout ve všední dny do 19. května v prostorách Galerie Oko v budově Domu techniky ve Veleslavínově ulici. Galerijní rada již nyní připravuje výstavu leteckých fotografií ústeckého pilota Leoše Kukačky.

Bohumil Kotas


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*