Rehabilitace od sestřiček z ACME vrací nemocným energii

  •  

Důležitou součástí domácí péče je rehabilitační ošetřovatelství. Podle rehabilitačních sester z ústecké agentury domácí péče ACME Věry Abdulové a Věry Kosové je každá pohybová aktivita výborným rehabilitačním nástrojem a našemu tělu prospěšným elixírem, pokud se nepřehání.

Jaké druhy rehabilitace jste schopni klientům nabídnout?

Jakoukoli přizpůsobenou možnostem domácího prostředí klienta. Základem jsou především ošetřovatelské rehabilitace, které vedou ke znovuobnovení nebo zlepšení postižených pohybových funkcí. Například po úraze či mozkové mrtvici. Cvičení se zaměřuje na protažení a posílení ochablých svalů, protažení zkrácených svalů i šlach, uvolnění zatuhlých svalových skupin a kloubů. Zahrnuje také dechová a kondiční cvičení a také velmi důležité polohování u ležících pacientů.

Klienty učíme používat chodítka, francouzské hole, protézy a další pomůcky. Naše práce začíná nácvikem vstávání z lůžka, přes zvládání pohybu po bytě a končí tréninkem chůze po schodech. V domácím prostředí jsme schopni zajistit také další rehabilitační metody, jako jsou měkké techniky, některé druhy masáží, trénink jemné motoriky nebo balanční gymnastiku.

Provádějí rehabilitace školené rehabilitační sestry?

Ano, vystudovaná fyzioterapeutka s 15ti letou praxí a zdravotní sestra s 10ti letou praxí v terénu. Společně vytváří cvičební plán pro každého klienta na míru. Tento obor se rychle rozvíjí a je třeba držet krok s novými trendy a učit se nové techniky a postupy. Rehabilitace je soubor péče o tělesnou i duševní kondici klienta, zahrnuje relaxační metody, posílení osobního potenciálu, poznávání vlastních možností a také péči o duševní pohodu. Jako je odbourání strachu z pádu nebo obavy z chůze bez pomůcek.

Je rehabilitace v rámci domácí péče hrazena zdravotními pojišťovnami?

Ošetřovatelská rehabilitace v domácím prostředí je plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Péči předepisuje praktický lékař, na základě jeho souhlasu můžeme péči poskytnout. Naše agentura ACME má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. V mimořádných situacích jsme schopni zajistit také soukromé rehabilitace, které si klient hradí sám.

Je pravidelná rehabilitační péče prospěšná?

Rehabilitace je velmi prospěšná, a pokud je prováděna pravidelně a správně jsou její účinky brzy znát. Vede celkovému posílení fyzické kondice, získání soběstačnosti a nabytí jistoty při samostatném pohybu, což je velmi důležité.

Používají sestřičky při rehabilitaci nějaké pomůcky?

Používáme pasivní i aktivní techniky protahování, posilování a uvolňování svalových skupin. Pro podporu či izolaci svalů, které chceme cvičit používáme míče – gymbally, stahovací gumy a pásy. Pro masáže a stimulaci používáme masážní míčky nebo kartáče. Používáme i kompenzační pomůcky, které má klient k dispozici – chodítka, protézy, francouzské hole. Některé pomůcky můžeme pro zácvik také zapůjčit. Klient si pomůcku vyzkouší, naučí se jí používat a pak si požádá o tu správnou, která přímo vyhovuje jeho potřebám.

V čem se klientům uleví?  

Rehabilitace je pro klienty výhodná v tom, že se učí u sebe doma. Nacvičují vstávání za své postele, bezpečný pohyb ve své koupelně. To jim pomůže rychleji získat pocit jistoty a odbourat nejistotu. Pravidelností pak získají rutinu v nacvičených činnostech, to podpoří jejich soběstačnost, což hlavním cílem rehabilitace. Rehabilitace v domácím prostředí je úlevou pro špatně pohyblivé klienty nebo klienty, kteří jsou odkázáni na lůžko a péči rodiny. Případně i pro ty, co mají problémy s dopravou na rehabilitace. Rehabilitační péči zajišťujeme na území celého okresu Ústí nad Labem. Domácí rehabilitace výhodou i při výběru správné kompenzační pomůcky. Některé pomůcky půjčujeme na vratnou zálohu.

 

ACME Domácí péče s.r.o.

Železničářská 908/24

400 03  Ústí nad Labem

Email: info@acmepece.cz

Tel. 475 216 331


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*