Řidiči z Ústecka pošlou během jízdy nejméně SMS zpráv

  •  

Mobil za volant nepatří. To budou 30. června a 1. července řidičům ve všech regionech připomínat koordinátoři Besipu v rámci kampaně #nepozornostzabíjí České asociace pojišťoven.

Pokusí se tím změnit špatné návyky řidičů a snížit tak čísla nehodovosti. Pro úplný zákaz používání mobilu za volantem a zvýšení postihu za tento přestupek by byli nejvíce řidiči v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Na Ústecku se také za volantem vůbec nejméně esemeskuje.

Nevěnování se řízení je dlouhodobě nejčastější příčinou dopravních nehod, přičemž používání telefonu na tom má největší podíl. Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který si nechala pro účely kampaně zpracovat Česká asociace pojišťoven, využívání mobilu při řízení přiznávají téměř dvě třetiny řidičů. Zároveň z ukazatelů nehodovosti vyplývá, že za prvních pět měsíců letošního roku zemřelo v důsledku nepozornosti za volantem již 24 osob.

Zvrátit tyto hrůzné statistiky má preventivní dopravněbezpečnostní akce, chystaná v rámci kampaně ČAP #nepozornostzabíjí. Bezpečnostní specialisté v reflexních vestách při ní budou ve spolupráci s Policií ČR poukazovat na fatální důsledky nezodpovědného jednání řidičů. „Výzkum nám ukázal, že ke změně chování řidiče nepřiměje ani zastavení policií, ani vyšší pokuty, ale spíše zodpovědnost za druhého člověka, nebo dokonce teprve smrtelná autonehoda. Tomu však chceme předejít, proto vysíláme lidi přímo do terénu, aby veřejnost zblízka seznámili s reálnými čísly a apelovali tak na změnu jejich chování ještě předtím, než se něco vážného stane,“ říká ke kampani výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Více než dvě třetiny řidičů na Ústecku nikdy nepíší za jízdy zprávy na mobilu. Vnímají takové chování jako velmi nebezpečné mnohem častěji než řidiči v Praze a Jihomoravském kraji. „Přitom již při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce vzdálenost 90 metrů, což je délka fotbalového hřiště,“ vysvětluje rizika esemeskování za volantem Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení bezpečnosti provozu BESIP. V Ústeckém kraji by také každý desátý řidič byl pro schválení vyššího postihu a úplného zákazu používání mobilních zařízení za jízdy. Více by toto řešení schvalovali už jen řidiči z Moravskoslezského kraje. Naopak ve Zlínském kraji a v Praze by pro tuto změnu byli pouze dva lidi ze sta.

Od začátku letošního roku do konce května vyšetřovala Policie ČR přes 41 tisíc dopravních nehod, přičemž nepozornost při řízení stojí za pětinou z nich. „Nejčastěji k nehodám vyjíždíme na území hlavního města Prahy a do Středočeského kraje, dále pak do Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Nejméně nehod řešíme na silnicích v Karlovarském a Plzeňském kraji,“ popisuje stav na českých silnicích plk. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Cílem bezpečnostní akce je především přesvědčit řidiče o nevhodnosti používání mobilních telefonů během řízení a dosáhnout tak změny jejich chování a tím i snížení počtu dopravních nehod. Pomoci tomu mohou i reflexní vesty s logem kampaně #nepozornostzabíjí, které budou specialisté Besipu rozdávat řidičům zastaveným na vybraných místech republiky kvůli běžné silniční kontrole. „Pro tuto preventivní akci jsme účelně vybrali dopravně frekventovaný termín prvního víkendu prázdnin. Věříme, že statistická data a drobné předměty, které zastaveným předáme, pomohou přimět řidiče k zodpovědnějšímu chování vždy, když příště usednou za volant,“ dodává Tomáš Neřold.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*