Roman Eckert: Plavání v Ústí zažívá boom i díky podpoře města

  •  

Šéftrenér Ústecké akademie plaveckých sportů Roman Eckert vychovává prvotřídní plavce. Ústeckou akademii plaveckých sportů založil v roce 2015 s Petrem Thielem, pod jejich vedením roste v hale na Klíši republiková plavecká špička.

Jak jste se dostal k plavání a jaký je váš největší plavecký úspěch?

K plavání jsem se dostal v deseti letech. Začínal jsem v Ústí v TJ Chemička. A s přestávkami jsem plaval 20 let. Moji hlavní disciplínou bylo 100 a 200 m motýlek. Mezi dospělými jsem byl v Československu osmý a v kategorii Masters jsem se stal mistrem Československa v roce 1992.

Jste šéftrenér Ústecké akademie plaveckých sportů, nyní jste získal Cenu pro nejlepšího trenéra roku, jaký z toho máte pocit a je to nějak zavazující?

Je to pro mě i pro kolegu PetraThiele odměna za práci, kterou děláme. Vychováváme spoustu plaveckých talentů, učíme děti. Není to jen naše zásluha, je to i díky trenérům v klubu, kteří se také podílejí.  Zavazující to není, ale motivuje nás to do další práce. My tu práci milujeme a jsme takoví blázni sportovní, tak to chceme i do budoucna dělat dobře.

Jsou v Ústí nějaké plavecké talenty?

V současné době máme silné muže, už od žáků. Máme mistry republiky, v kategoriích 16, 17, 18 let. Čtyři české reprezentanty. Ve finále družstev mistrovství ČR, to je taková extraliga kolektivních sportů, se nám povedlo obsadit 4. místo. Když akademie začínala, tak jsme byli na šestém, loni pátí a teď čtvrtí. Do příští sezony máme vyhlédnuté posily a chceme zaútočit na medaili.

Jaké podmínky pro plavání máte nyní, dělá toho město pro sportovce dost?

Podmínky jsou vynikající, po rekonstrukci bazén odpovídá všem parametrům. Město nás finančně podporuje a za to jim patří náš velký dík. Bez těchto peněz bychom nemohli fungovat. Nyní je přístup nejlepší, co kdy byl. Za poslední tři roky šla podpora sportu od města nahoru. Chválí to i ostatní kluby. Doufám, že na podzim ve volbách se toho moc měnit nebude.  Město se snaží, ale je znát, že kraj je chudší. Je těžké sehnat silného partnera. Město to nemůže samo utáhnout, protože těch sportů je hodně. V půlce května nás čekají závody Velká cena Ústí a i ty by se bez podpory města neobešly.

A co vy, žije se vám v Ústí dobře?

Jsem patriot, když srovnávám, tak jsou města, kde se žije i líp. Tady mi vadí, asi jako většině Ústečanů, komunita lidí, která žije jen na dávkách. Za svou kariéru jsem se nesetkal s tím, že by na nábor přišlo dítě z této komunity. Můj názor je, že než dávat dávky jen tak, tak by bylo lepší dávky podmínit tím, že děti budou posílat do zájmových organizací.

Co vás nejvíce pálí v ústecké komunální politice, proč jste se rozhodl kandidovat na podzim ve volbách?

Sport je moje priorita, je to moje práce, koníček. Dokážu pomoci i v jiných sportech. Ve sportovní komisi jsem fungoval a rád bych znovu pomohl. Politici mají vystudované školy, ale neumí bojovat, kdežto my sportovci jsme naučení čelit i tvrdým porážkám. V tom vidím velké pozitivum.

Prý lámete rekordy v hubnutí … tréninky u Lukáše Konečného, vám s hubnutím pomáhají? J

No, my jsme takoví blázni, co se pořád sází a já pak pod vidinou finanční sankce hubnu. Teď jsem za dva měsíce zhubl 17 kg. Ve skříni mám tři velikosti. Sportuji, běhám, teď jsem si pořídil elektro kolo. Sport je můj život. U Lukáše, tam je záhul. Zvlášť když přijdete po půl roce, to je fyzička v háji. Takže kruhové tréninky, kardio, boxerský trénink. Jeho sportovní centrum je dobré. Sauna, fitness, hospoda.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*