Roman Eckert: v Ústí máme malého Phelpse


Rekonstrukce plavecké haly na Klíši způsobí problémy malým závodníkům, kteří budou muset za tréninky dojíždět do okolních měst. Mezi nimi je podle šéfa Městského plaveckého klubu Romana Eckerta i spousta velkých talentů, kteří mají ve svých sbírkách medaile z nejrůznějších šampionátů. Rozloučení s bazénem bude velkolepé – mistrovství republiky.


Jak jste se dostal k plavání?

Jako dítě. Od deseti let. Začínal jsem v Ústí v TJ Chemička ve Vrbenských lázních. A s přestávkami  jsem plaval celkem 20 let.

A nutili vás rodiče do plavání?
Ne.  Dostal jsem se k němu na základní škole v rámci výuky. A protože jsme byli docela šikovní, tak ve čtvrté třídě si nás vytáhli právě do TJ Chemička.

Jaký je váš největší plavecký úspěch?
Šesté místo na mistrovství republiky seniorů, osmé místo na mistrovství Československa dorostu.

A jaký styl jste plaval?
Byl jsem motýlkář, patřil jsem ke špičce Severočeského kraje, vyhrával jsem stabilně krajské přebory. Byl jsem tady první, který dal motýlka 100 metrů pod minutu. Plaval jsem za TJ Chemička národní ligu. Trénovali jsme ve Vrbáku a v roce 1985 se otevřela Klíše. Dnes Vrbák chátrá a je to velká škoda, protože Klíše teď bude procházet rekonstrukcí a my řešíme, kde budeme trénovat, protože zajistit trénink pro 300 dětí, to není žádná sranda.

Ústí jste zůstal věrný celé své závodění?
Skoro. Jen rok a půl jsem plaval za Ostravu. Chtěl jsem dřív z vojny, tak jsem se upsal horníkům a rok a půl jsem fáral v Ostravě a plaval za Vítkovice.

Co vás to napadlo jít fárat?
To byla taková sranda. Dělal jsem na vojně řidiče tanku a zrovna se tam konal nábor horníků. A protože se tím zkrátila vojna, přihlásil jsem se.  A ono to vyšlo.

A pak jste se vrátil do Ústí?
Vrátil jsem se v roce 1988 a začal pracovat u policie. Jako řidič jsem vozil krajského náčelníka ochrany státních hranic. V roce 1990 jsem začal podnikat. Pracoval jsem u ochranky, taxikařil jsem a v roce 2003 jsem si založil plaveckou školu pro malé děti R.E. Dolphin. Vydržela jen rok, protože na Klíši byla a je dodnes studená voda, což pro malé děti nebylo ideální a tak to moc nefrčelo.

Ale nakonec jste na Klíši založil úspěšný Městský plavecký klub.
Trénoval jsem v plaveckém klubu TJ Chemička ústí nad Labem a když jsem po půlročním přerušení se chtěl vrátit, řekli mi, že to nepůjde. A tak jsem si založil vlastní klub – Městský plavecký klub Ústí nad Labem. Poprvé jsme naskákali do vody 22.3.2004. V klubu tehdy bylo 11 dětí. Udělali jsme si přípravku na ZŠ Stříbrnická a za první čtvrtrok u nás bylo 70 dětí, další rok 110 a nyní máme asi 300 členů a 20 trenérů. Plavou u nás děti od čtyř let až po dorostence a dospěláky, kteří trénují i osmkrát týdně. Když plavání děláte závodně, je to dřina.

Kolik kilometrů během tréninku musí dorostenec uplavat?
Když plaveme objemy, naplavou 6-7 kilometrů za trénink, který trvá dvě hodiny. Když jdeme do kvality, před závody, tak se to stáhne na 5 kilometrů. Když se ladí na závody před vrcholem soutěže tak 3 kilometry. Ale je to individuální. Jde i o to, zda je to vytrvalec nebo sprinter.

Říkal jste, že vás čekají problémy, až začne rekonstrukce Klíše. Kde budete plavat?
Jednali jsme s panem primátorem Vítem Mandíkem, udělali jsme rozpočty a koncepci dojíždění, a panu primátorovi se to líbilo. Děkujeme zastupitelům, že nás podpořili. TJ Chemičkou se budeme dělit o Městské lázně, přípravky budou v ZŠ Stříbrnická a pro závodníky jsme vyjednali, že budeme jezdit třikrát týdně do Lovosic, třikrát týdně do Děčína a o víkendu do Krupky. Bude to náročné na dojíždění.

Nebude komplikace pro rodiče, aby děti vozili mimo Ústí?
Nebude. Sejdeme se v Ústí a odsud pojedeme společně autobusy.

Od kdy to takto budete muset dělat?
Bazén na Klíši se zavírá 30.června. A protože nás čeká v půlce července ještě účast na mistrovství republiky seniorů, budeme plavat na Klíši ve venkovním bazénu, který by ještě v červenci měl být otevřený, a v Brné, kde budeme plavat až do půlky září. Pak se rozjede systém toho dojíždění.

Vy se „plaváním“ živíte? Dá se tím slušně uživit nebo je to jen koníček?
Nedá. Musím mít ještě práci – jezdím pro zahraniční firmy a vozím manažery. Je to tak půl na půl. Je dobré, že se náš klub po desetileté práci stal sportovním střediskem talentované mládeže.

Co to znamená?
Dostali jsme se mezi 25 nejlepších plaveckých klubů v republice. V Česku je 160 klubů a jsme rádi, že jsme se dostali do té špičky. Je to zásluha všech trenérů, za což jim moc děkuji.

Založil jste také triatlonový klub…
V Ústí kdysi býval triatlon, ale nějak to vyšumělo. A základna triatlonistů většinou vychází právě z plavců. Tak jsme to zkusili. Máme asi 25 členů. Je to dobré pro děti, které už ztrácí motivaci v plavání a třeba dobře běhají a mají vztah ke kolu. Teď už jedeme třetí sezonu. A máme také docela úspěchy. Klára Fialová je v české reprezentaci, vloni byla ve štafetě druhá na evropských hrách v Maďarsku.

Máme v Ústí nějaké plavecké talenty?
Máme hvězdu. Josef Nehněvajsa je osminásobný vítěz českého poháru, několikanásobný mistr České republiky v žácích 12-14 let, několikanásobný mistr republiky v dorostu a jeho největší úspěchem byla bronzová medaile na mistrovství republiky dospělých na 200 metrů prsa. Je členem české juniorské reprezentace a kvalifikoval se na evropskou olympiádu mládeže do Turecka.  Do roku 2013 byl v dorostu. Teď je už v seniorech.

Ve vašem klubu prý plave i budoucí Michael Phelps, který má 22 olympijských medailí…
Vycházející hvězdou je Pavel Ouředník, kterému je 13 let a měří 192 centimetrů a má 48 nohu. Takže jeho vrstevníci normálně rostlé děti mají 160 centimetrů a on je takový čahoun a myslím, že ještě bude růst dál. Protože jeho dědeček měří přes dva metry. On má bezlepkovou dietu a pomohlo mu to v plavání. Bezlepkové potraviny jsou strašně drahé, takže je to oběť pro rodiče, ale sehnali jsme mu sponzora, který jim měsíčně finančně pomáhá.
Talent je to velký. Vloni byl 11krát mistrem republiky.

Takže jen vyhrává?
Byli jsme třeba v Berlíně na závodech a říkám mu: Pájo jsi čtvrtý… a on na to: No, to jsem ještě nebyl.
Plave kraul, motýlka a polohový závod. Jak je vysoký, tak mu nejdou dlouhé tratě. Plave 50  a 100 metrů, dvoustovka už je na hraně. On se vyvíjí jako vynikající sprinter a hlavně to je dané tou výškou.

Světová plavecká hvězda Michael Phelps taky měří 193 centimetrů…
Zatím je to náš mladý Phelps. Uvidíme, co bude dál. Už se dlouho pohybuji v tomhle sportu a vím, že spousta mládežnický talentů nakonec v dospělých kategoriích úspěšná nebyla.

Už jste se coby trenér setkal s takhle fyzicky disponovaným plavcem?
Takhle narostlého plavce jsem ještě neviděl, to je pravda. Pokud symetricky takhle poroste dál, bude úspěšný i mezi dorostenci a pak i seniory. Ale je to sranda. On opravdu vypadá jako dospělý člověk, ale když s ním mluvíte, je to dítě. I v autobuse měl problémy, když jezdil na dětský lístek, protože mu nevěřili, že není dospělý. A když poprvé přijel na český pohár desetiletých, chtěli rozhodčí vidět registrační průkaz, že je mu opravdu deset let. Protože v deseti letech měřil kolem 170 centimetrů. Přitom desetiletí kluci měří tak 140. Když šli na stupně vítězů, on si stoupl na jedničku a soupeře měl po pas.

O čem plavání vlastně je. Dá se úspěch jen „vydřít“ nebo je to i o talentu?
Je to dřina, ale musíte mít i talent. Máme v klubu spoustu dětí, které talent na plavání prostě nedostaly do vínku, a kdyby dřely sebevíc, nepůjde to.

Jaký plavecký styl je nejtěžší?
Motýlek. Toho jsem plaval i já. Je nejtěžší, ale také nejhezčí.  Motýlka musíte mít natrénovaného, musíte před ním mít respekt.

A je lepší, když je závodník specialista na jeden styl, nebo když plave všechno?
Trénuji svoje svěřence všechny styly, protože ono se to časem vyselektuje.  Ve dvanácti letech může být dobrý znakař a v patnácti vynikající kraulař. Prsa jsou úplně jiný styl. Říká se, že prsaři nejsou plavci, že jsou úplně jiná odrůda. A ono to tak je.  Máme v klubu prsaře, kteří když mají plavat jiný styl, jsou to taková kopýtka.

Kdy se Ústečané mohou těšit na nějaký velký závod?
V Ústí bude 20.-22.6.mistrovství republiky dorostu. Už ho připravujeme, aby byla teplota vody v pořádku – ideálních je 27 stupňů Celsia, šatny, bazén…  Na tomhle závodě se plní limity na mistrovství Evropy juniorů, na mistrovství Evropy seniorů a další, takže do Ústí přijede kompletní česká špička.

Kolik medailí v domácím bazénu Ústí získá?
Je to dorostenecká kategorie, takže dvě-tři…  Ale na žákovském mistrovství republiky, které bude v Pardubicích a Chomutově, tam máme hodně želízek v ohni a věřím, že celkem přivezeme do Ústí  13 medailí.

MOJE NEJ…
Číslo:
22
Jídlo:
štědrovečerní menu
Hudba:
Brutus, Coldplay, Chris Rea, Abba, BeeGees, Nightwork, Eva Emingerová, Keane
Politik:
nemám
Kniha: s
portovní tématika
Záliba:
sport,grilování,rodinná dovolená
Citát/krédo:
Peníze nejsou všechno,ale bez peněz je všechno pryč!

PROFIL:
Roman Eckert se narodil 22.října 1965 v Ústí nad Labem. Pracoval jako horník, taxikář v ochrance. S plaváním začal v deseti letech. V roce 2004 založil Městský plavecký klub, který nyní čítá 300 členů. Je ženatý, má 3 děti.

_MG_8047 027_ZDK0164 _MG_8024 012_ZDK9971 025_ZDK0157

 


1 komentář z Roman Eckert: v Ústí máme malého Phelpse

  1. Vynikající trenér i osoba, jsem rád, že jsem ho poznal a co víc, plaval. Umí mezi plavci vytvořit skvělý kolektiv a atmosféru. 🙂

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*