Samice orangutana Cantik je už v německé ZOO Rostock

Foto: Vít Lukáš
  •  

V pondělí proběhl úspěšně transport samice orangutana bornejského Cantik do německé ZOO Rostock. Transport začal brzy ráno. Chovatelé neměli jistotu, zda se jim podaří dostat Cantik do transportní bedny bez použití anestezie. Ta však velmi dobře spolupracovala, a tak byla během několika minut připravena na transport.

„Naložení Cantik proběhlo velmi hladce. Chovatelky odvedly skvělou práci. S Cantik po dobu několika měsíců trénovaly dobrovolný nástup do transportní bedny, abychom se vyhnuly jejímu uspání. Během necelé půlhodiny tak byla Cantik v transportním voze na cestě do Rostocku,“ řekla hlavní zooložka Petra Padalíková. Transport proběhl v pořádku a Cantik se tak již v pozdních odpoledních hodinách seznamovala se svým novým domovem. Na cestě ji doprovázela její chovatelka, která zůstane v Zoo Rostock několik dní, aby Cantik usnadnila jak adaptaci na nové prostředí, tak komunikaci s chovateli.

Orangutani bornejští jsou v ústecké zoo velmi tradičním druhem, který již přes tři dekády dělá radost všem návštěvníkům. „Uděláme maximum pro návrat tohoto vlajkového druhu do Ústí. Od koordinátora Evropského záchovného programu máme přislíbena nová chovná zvířata. Rozhodli jsme se proto přebudovat pavilon slonů na Asijský dům, kde by žili orangutani bornejští spolu s několika dalšími druhy zvířatm,“ vysvětlila ředitelka Ilona Pšenková. Kampaň na návrat orangutanů do Zoo Ústí nad Labem bude veřejnosti představena během slavnostního zahájení sezóny již tuto sobotu.

O přesunu samic orangutanů rozhodla kontrola Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Mezi nalezenými nedostatky bylo i chovatelské zařízení pro orangutany, které nesplňuje optimální podmínky pro chov těchto vzácných lidoopů, tudíž ani neumožňuje příchod nového chovného samce.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*