Samice orangutanů poputují z Ústí do Německa a Norska

Foto: Vít Lukáš
  •  

Stěhování čeká dvě samice orangutanů z ústecké zoologické zahrady. Už brzy by měly Ňuninka a Cantik putovat do zoo v  Norsku a Německu. Důvodem je, že zoo nemá podle Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií vhodné prostory pro jejich chov.

V průběhu března tak bude Cantik odvezena do německé Zoo Rostock a na začátku dubna proběhne transport Ňuninky do norské Zoo Kristiansand. „Máme z jejich umístění velkou radost. Obě chovatelská zařízení jsou na vysoké úrovni. Naše samice patří mezi geneticky nejcennější zvířata v Evropě, tudíž budou spojeny s chovnými samci, aby se mohly rozmnožovat,“ říká hlavní zooložka Petra Padalíková. Ferda zůstane v Ústí, jelikož by pro něj byl transport vzhledem k jeho věku velmi rizikový.

Orangutani bornejští jsou v Zoo Ústí nad Labem velmi tradičním druhem, který již přes tři dekády dělá radost všem návštěvníkům. „Uděláme maximum pro návrat tohoto vlajkového druhu do Ústí. Od koordinátora Evropského záchovného programu máme přislíbena nová chovná zvířata. Rozhodli jsme se proto po odchodu slonice Delhi, ke kterému by mělo dojít koncem letošního roku, přebudovat pavilon slonů na Asijský dům, kde by žili orangutani bornejští spolu s několika dalšími druhy zvířat. Dispozice a vlastnosti stávajícího slonince, včetně rozlehlých okolních výběhů, nám nabízejí optimální podmínky pro vznik krásného a moderního komplexu, který našim návštěvníkům ukáže faunu asijských pralesů. Přebudování slonince bude nákladné, nicméně díky záchrannému fondu zoo to není nereálné,“ říká ředitelka Ilona Pšenková.

Jako první do ústecké zoo přišli samec Kwen, známý jako Ňuňák, a samice Dwang, známá jako Ňuňinka. Oba pocházeli z přírody a do zoo se dostali v roce 1989 jako přibližně dvouletá mláďata. Vytvořili spolu harmonický pár a postupně se jim narodilo 5 mláďat. Prvním byla samice Raja, která se narodila v roce 1998. Aktuálně v zoo žijí Ňuninka, její dcera Cantik, narozená v roce 2011, a Ferdinand, kříženec orangutana bornejského a sumaterského.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*