Sbory UJEP se vrátily ze Španělska s cenami

  •  

Pěvecké sbory katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty UJEP úspěšně reprezentovaly naše i světové sborové umění a hlavně ústeckou univerzitu i město na 11. Mezinárodním sborovém festivalu a soutěži „Canco Mediterrania“ ve španělském městě Lloret de Mar.

Předního světového festivalu sborové tvorby se za UJEP zúčastnily Dívčí komorní sbor, smíšený komorní sbor NONA a smíšený sbor Universitatis Iuvenes. Na festivalovou přehlídku i soutěž se pěvecké sbory ústecké univerzity připravovaly v průběhu celého semestru, ale také na mimořádných zkouškách a pracovních soustředěních během prázdninových dnů.

Canco Mediterrania rozděluje přihlášené sbory podle vypsaných soutěžních kategorií: sakrální hudba, populár, folklor a Katalánská tvorba – Pau Casals. Ústecké univerzitní sbory se připravovaly pro všechny vyhlášené kategorie a v konkurenci celkem 17 pěveckých sborů z Polska, České republiky a Malajsie si vedly tradičně výborně.

„Naše sbory obsadily v kategoriích sakrální hudby, populáru i folkloru stříbrná pásma, v kategorii katalánské – Pau Casals obsadil sbor Universitatis Iuvenes dokonce pásmo zlaté,“ uvádí docent Vladimír Kuželka z katedry HV PF UJEP.

Koncertní vystoupení univerzitních sborů se uskutečnila v kostele sv. Říma i na promenádě v Lloret de Mar, další koncert proběhl ale také např. v barcelonské katedrále sv. Eulálie. Týdenní zahraniční výjezd ve španělském přímořském letovisku neznamenal pro zpěváky pouze koncertování, součástí festivalu byl i International Seminar for Choirmaster, kterého se mohli zúčastnit nejen sbormistři, ale také studenti studijního oboru sbormistrovství.

„Účast na mezinárodním festivalu byla rozhodně podnětná, a to především po stránce umělecké přípravy, navázání nových kontaktů, zhlédnutí výkonů zúčastněných sborů i získání nové sborové literatury a výměny sborových zkušeností,“ shrnuje docent Kuželka.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*