Hned po sametové revoluci se i pro ústeckou knihovnu otevřely „dveře“ s nabídkou objektů, ve kterých by mohla obohatit služby pro své čtená- ře a uživatele. V lednu roku 1990 byla knihovně tehdejším Občanským fórem nabídnuta tři podlaží v bývalé budově KV KSČ, kde mělo vzniknout takzvané Evropské kulturní centrum.
Náklady na stavební úpravy by však byly příliš vysoké, a tak knihovna místo toho převzala v červnu budovu bývalého Domu družby – vily postavené ústeckým podnikatelem Hansem Weinmannem v tehdejší Vladimirské, nyní ulici W. Churchilla 3. Její honosný interiér je nádherně zdoben dřevěný- mi i mramorovými intarziemi a celý je vkusně doladěn řezbářskými pracemi zasazený- mi do zdiva.
I stropní podhledy jsou velice umně sladěny se stavbou. K zajímavým prvkům vily patří i parkety v hale, které jsou poskládané do geometrických tvarů. Po malých úpravách interiéru otevřela 11. září 1990 knihovna v hale čítárnu novin a časopisů. Novým zřizovatelem se roku 1991 stalo ministerstvo kultury. S novým zřizovatelem se začalo s kompletní rekonstrukcí. Vila byla zařazena mezi ústecké památky, a proto se k rekonstrukci hledala firma, která má s opravami pamá- tek zkušenosti. Výběrovým řízením byla vybrána firma Repam, která budovu více než pět let rekonstruovala .
Postupně se zrekonstruované prostory začaly přetvářet na knihovní a již během prázdnin v roce 1993 se přestěhovalo hudební oddělení. V přízemí byla vytvořena půjčovna beletrie a populárně naučné literatury v krásném volném výběru knih ve všech šesti místnostech. Čítárna novin a časopisů se přestěhovala do suterénu budovy. Její nabídka se ale zú- žila jen na populární periodika a denní tisk. Do zrekonstruované budovy se rovněž přestě- hovalo ředitelství i odborná knihovnická oddělení.
Dětské oddělení a čítárna se opět stě- hovaly. Těmito „škatulata, hejbejte se“ se uvolnily prostory v původní vile Carla Hermanna Wolfruma ve Velké Hradební 49. Mohlo se tak přistoupit k budování vědecké části. Po zkolaudová- ní přístavby začala 16. září 1996 sloužit čtenářům a uživatelům nejen vědecká půjčovna s velkým volným výběrem, ale i všeobecná studovna v prvním patře přístavby. Kvůli hudebninám a dvacetidílné hudební encyklopedii ale čtenáři museli přecházet z Velké Hradební do ulice W. Churchilla. Opk v příštím díle se podíváme za vznikem sálu půdní vestavby a oddělením anglické literatury.
Soutěž
Jeden výherce může využívat služeb ústecké knihovny bezplatně celý rok. otázka: Ve které knihovní budově se nachází dětské oddělení a všeobecná studovna? Odpovědi posílejte na e-mail: redakce@zitusti.cz do 25. října. Výherce z minulého čísla: Š. Puchernová
Přidat komentář