Sestra z ACME: Zájem o domácí zdravotní péči roste

  •  

Zdravotní sestry z agentury ACME domácí péče pomáhají už čtvrtstoletí 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. „Bez domácí péče by všichni, kteří potřebují pravidelné ošetření, museli docházet či dojíždět do zdravotnických zařízení nebo v nich dlouhodobě pobývat,“ vysvětluje manažerka zdravotní péče Mirka Ondrková a dodává, že ACME je tady a pomáhá klientům všech zdravotních pojišťoven působící v okrese Ústí nad Labem, léčit se z pohodlí domova.

Koho se domácí péče týká a jak to funguje?

Domácí zdravotní péče se týká především osob, které potřebují dlouhodobou nebo krátkodobou zdravotní péči a chtějí zůstat ve svém domácím prostředí. Patří sem senioři, osoby se zdravotním postižením, chronicky nemocní, lidé po operacích nebo úrazech a terminálně nemocní pacienti. Mnohdy se to také týká i dětí. Péče je poskytována zdravotnickým personálem denně, nebo několikrát týdně dle doporučení praktického lékaře nebo specialisty podle potřeb pacienta.

Jak postupovat, pokud mám o domácí péči zájem?

Pokud máte zájem o domácí zdravotní péči, navštivte svého praktického lékaře nebo specialistu. Může to za vás udělat i rodinný příslušník nebo přítel, pokud nemáte možnost se dostavit sami. Lékař posoudí vaši situaci a následně doporučí vhodné služby, pokud to uzná za potřebné. Pokud ještě nemáte vybranou agenturu domácí zdravotní péče, lékař vám může nějakou doporučit. Konečný výběr agentury má právo si určit pacient sám. Na dalším postupu se již agentura domácí zdravotní péče domluví s lékařem.

Je rozdíl mezi domácí zdravotní péčí a pečovatelskou službou? Hradí tyto služby zdravotní pojišťovny?

Domácí zdravotní péče a pečovatelská služba jsou dvě odlišné oblasti. Domácí zdravotní péče se soustředí na zdravotní stav a léčbu pacientů, zajišťují ji zdravotní sestry a fyzioterapeuti. Tuto službu musí vždy ordinovat praktický lékař nebo specialista. Je hrazena zdravotní pojišťovnou. Pokud lékař péči nedoporučí, lze si ji hradit i soukromě po domluvě s agenturou domácí zdravotní péče. Zatímco pečovatelská služba se zaměřuje na každodenní život a pomoc s běžnými činnostmi. Zajišťují ji pečovatelé, kteří nemají zdravotní vzdělání. Tato služba není hrazena pojišťovnou, ale klientem. Je ale možné si na ni zajistit příspěvek.

Jaký je váš nejčastější pacient?

Nejčastějšími našimi pacienty jsou senioři. Ti potřebují péči především kvůli chronickým nemocem, oslabení tělesných funkcí a ztrátě soběstačnosti. Převážně jsou to lidé s onemocněním, jako je diabetes, chronická obstrukční plicní nemoc, srdeční selhání nebo onkologické onemocnění. Dále jsou to pacienti s Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou nebo po cévní mozkové příhodě. Pečujeme také o pacienty se psychickými poruchami nebo o pacienty po operacích a úrazech, kteří potřebují rehabilitaci a pravidelnou zdravotní kontrolu.

Jak péče u pacienta doma probíhá?

Návštěva zdravotní sestřičky u pacienta je individuálně přizpůsobena jeho konkrétním potřebám dle ordinace lékaře. Předem pacienta nebo jeho rodinu kontaktuje a domluví si čas návštěvy. Připraví si potřebné pomůcky, léky a dokumentaci. Při příchodu naváže kontakt s pacientem a jeho rodinou, vysvětlí průběh návštěvy a získá informace o aktuálním zdravotním stavu. Provede základní fyzikální vyšetření jako je měření tlaku, pulzu, teploty nebo hladiny cukru v krvi. Dále provádí zdravotní výkony dle ordinace lékaře, například podání léků, aplikace inzulínu a analgetik, převazy ran, péče o močové katetry, výměna stomických pomůcek a podobně. Poskytuje rady a informace o léčbě pacientovi a jeho rodině, informuje o dalším termínu návštěvy. O zdravotním stavu komunikuje s lékařem a vše zaznamenává do dokumentace, která je nedílnou součástí práce sestry v domácí zdravotní péči.

Stonat v domácím prostředí sebou nese především výhody. Jaké?

Pacienti mohou zůstat ve svém známém prostředí se svojí rodinou a přáteli, což má pozitivní vliv na jejich zotavení i duševní pohodu. Péče je soustředěna na jejich individuální potřeby více než v nemocnici nebo v zařízení dlouhodobé péče. Domácí prostředí může být také méně rizikové z hlediska infekcí, které jsou běžné v nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Domácí péče může přispět k rychlejšímu propuštění z nemocnice, což je pro pacienty i zdravotnický systém přínosné a je nákladově efektivnější než hospitalizace nebo pobyt v zařízení dlouhodobé péče. Jde tedy o komplexní přístup, který může zlepšit zdravotní stav a celkovou pohodu pacientů.

Poskytujete také hospicovou péči?

Samozřejmě. Agentura spolupracuje s hospicovým mobilním týmem Masarykovy nemocnice vedeným MUDr. Janou Dušánkovou. Je určena pro pacienty v terminálních stádiích nevyléčitelných nemocí, kteří si přejí strávit své poslední dny v pohodlí svého domova obklopeni rodinou a blízkými. Zdravotní sestřičky se ve spolupráci s mobilním hospicovým týmem snaží zlepšit kvalitu života pacienta, zmírnit bolest a další příznaky nemoci a poskytnout podporu a úlevu pacientům a jejich rodinám v tomto obtížném období.

Kdyby někdo chtěl dělat vaši práci, co musí splňovat?

Pokud by měla zdravotní sestra (bratr) zájem o práci v domácí péči, musí mít všeobecné zdravotnické vzdělání zakončené maturitou, pokud školu zakončila před rokem 2004. Od ledna 2004 je potřeba vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání (titul Dis., Bc.), aby mohla pracovat samostatně. Měla by mít praxi alespoň 2 roky u lůžka, například v nemocnici. Tam by měla získat všeobecné znalosti pro tuto práci. Dále je potřeba mít řidičský průkaz, vítané jsou certifikované kurzy a školení.  Pro tuto práci je potřeba být fyzicky zdatný, empatický, vstřícný, samostatný a komunikativní. Zaměstnáváme také fyzioterapeuty, kteří musí splňovat požadavky pro svou profesi, jako je vysokoškolské vzdělání v oboru fyzioterapie, praxe v oboru 1-2 roky pro možnost samostatné práce.

Dá se říct jaký je v současné době zájem o vaše služby?

Zájem o naše služby roste, pravděpodobně v důsledku stárnoucí populace a rostoucího počtu chronicky nemocných pacientů. Zlepšila se také informovanost o možnosti a výhodách domácí péče. Mnoho rodin volí pro své rodiče tuto variantu, která jim přijde lepší, než umístění svého blízkého do domova seniorů nebo léčeben dlouhodobě nemocných. Chtějí jim tímto umožnit dožití v jejich domácím prostředí. Lékaři také stále více využívají možnost domácí zdravotní péče, která se stala více specializovanou a profesionální, tím pádem mají lékaři větší přehled o zdravotním stavu svých pacientů a minimalizuje se tím potřeba častých hospitalizací.

Nelitovala jste někdy, že jste se vydala na dráhu sestřičky v domácí péči?

Nelitovala. Tato práce mě naučila být trpělivá, empatická a zvládat stresové situace s klidem. Naučila jsem se mnoho dovedností z různých zdravotních oborů, které by mi jiná profese nenabídla. Měla jsem tu čest pečovat o mnoho pacientů a vytvořit si s nimi a jejich rodinami blízký vztah. Největším oceněním pro mě vždy bylo, když mi byla vyjádřena vděčnost za to, jak jsem jim pomohla a viděla jejich úsměv na tváři. Proto mi tato práce dává obrovský smysl.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz ohledně poskytování domácí zdravotní péče, neváhejte nás kontaktovat na adrese ACME Domácí péče s.r.o., Železničářská 908/24, Ústí nad Labem, email: info@acmepece.cz nebo telefon: 475 216 331.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*