Sezóna virů je tady, nejlepší obranou je očkování

Foto: KZ
  •  

S přicházejícím zimním obdobím se zvedá i vlna respiračních onemocnění. Kromě chřipky a nachlazení je to také koronavirus. Podle šéfa Společnosti infekčního lékařství a primáře Infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavla Dlouhého bude počet nakažených nějakým virovým onemocněním, takže i s covidem, v následujících týdnech stoupat.

Ke klasickým podzimní a zimním virům se přidal i covid. Jak se proměnila jeho forma a jak jeho příznaky vypadají nyní?

Současná varianta covidu, co se příznaků týče, se řadí mezi mírnější typy. Mezi symptomy stále patří kašel, bolest v krku, bolest hlavy, zádových svalů nebo kloubů, obtíže s dýcháním, ztráta čichu či chuti, únava nebo nevolnost, střevní problémy a průjem, rýma… Ačkoli se často mluví o covidu v tom smyslu, abychom z něj udělali infekční onemocnění, jaká jsou všechny ostatní, tak je potřeba říct, že covid je nebezpečnější infekce než chřipka. Je nebezpečná pro určité skupiny lidí a určitě bych covid nepodceňoval.

Už několik týdnů je k dispozici proti covidu vakcína. Jaký je o očkování mezi lidmi zájem?

Zájem lidí o očkování proti nemoci covid-19 je především ze strany seniorů. Proto byl provoz očkovacího centra v pavilonu I Masarykově nemocnice v Ústí nad Labem rozšířen na dva dny v týdnu. Vakcinace probíhá ve středu a v pátek od 11:00 do 17:00 hodin pro všechny zájemce od 12 let věku. Registrace není podmínkou.

Dá se říct, jaké skupiny lidí se očkují? A komu byste očkování doporučoval vy?

Je skupina lidí, u nichž je riziko, že infekce bude probíhat závažnějším způsobem. Rizikovými jsou senioři, tedy lidé starší 65 let, pak lidé, kteří mají nějakou závažnou poruchu obranyschopnosti organizmu, a dále lidé, kteří mají více interních chorob. A ti vědí, že se mají testovat na covid-19. Pokud ho mají, mohou dostat protivirové léky, které mohou zabránit cestě do nemocnice, na jednotku intenzivní péče.

Na podzim se očkuje i proti chřipce. Je vhodné očkování proti covidu a chřipce provést souběžně?

Ano, takový postup pacientům doporučujeme.

Covid není jediné respirační onemocnění, které v těchto dnech a týdnech hrozí. Jaký vývoj očekáváte? Máme se obávat epidemie?

Současné období je období viróz a stále je tou nejlepší obranou očkování. Tuto možnost v těchto dnech lidé stále mají. Je to každý rok stejné, takže se dá předpokládat, že počet nakažených nějakým virovým onemocněním bude v následujících týdnech stoupat. Dobrou zprávou je, že pro většinu z nás nepředstavují tyto infekty velké riziko a zvládneme je sami. A pro rizikové skupiny má současná medicína skvělé zbraně – ať už je to rychlá diagnostika nebo účinné protivirové léky.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*