Šikmý kostel se zbarví do růžova

  •  

Projekt Čas je mozek rozsvítí 15. května ústecký kostel Nanebevzetí Panny Marie v sobotu růžově. Cílem projektu je šířit osvětu o boji proti mozkové mrtvici. Právě růžová je barvou projektu.

„Ani v době, kdy bojujeme s celosvětovou pandemií nemoci covidu-19, nesmíme zapomínat na další závažná onemocnění. Mozková mrtvice zasáhne každoročně téměř 30 000 pacientů a má na svědomí více než 2 000 lidských životů,“ uvedla předsedkyně správní rady Nadačního fondu Čas je mozek Štěpánka Loužecká a dodala: „Vážíme si podpory měst, které podporují naší osvětovou kampaň. Přispívají tak k větší informovanosti lidí, a tím ke včasné pomoci postiženým.“

V případě řešení mozkové mrtvice je klíčovým faktorem čas, a proto je jedním z cílů kampaně zaštítěné Cerebrovaskulární sekcí České neurologické společnosti ČLS JEP a Českou společností intervenční radiologie ČLS JEP zvýšit počet pacientů, kteří zavčas rozpoznají její symptomy a co nejdříve zahájí léčbu. Víc, než u kterékoliv jiné nemoci platí, že čím dřív léčba započne, tím vyšší je šance na úplné zotavení pacienta.

„Pacientům s mozkovou příhodou jsme schopni pomoci, pokud do nemocnice dorazí včas. Je tedy důležité, aby veřejnost byla dobře obeznámena s jejími příznaky a dokázala je identifikovat co nejdříve. Někdy i po dvou hodinách už může být pozdě,“ vysvětlil vedoucí lékař Komplexního cerebrovaskulárního centra Masarykovy nemocnice David Černík.

Vedle Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem se růžově rozsvítí Tančící dům v Praze, olomoucká radnice, Sloup Nejsvětější Trojice, Galerie města Olomouce, radnice ve Zlíně, Morový sloup na náměstí v Jihlavě, rozhledny Diana a Goethova vyhlídka v Karlových Varech či balkon Mahenova divadla v Brně.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*