Skalp nebo pušku Vinnetoua uvidíte v muzeu jen do soboty

  •  

Poslední příležitost shlédnout výstavu „Po stopě Karla Maye“ v muzeu mají Ústečané 8.června.

Právě nyní je ještě stále možné si prohlédnout jedinečnou stříbrnou pušku náčelníka Apačů Vinnetoua nebo medvědobijku Old Shatterhanda, či si připomenout desítky dalších hrdinů ze všech koutů světa, kterým spisovatel Karel May vdechl život. Výstava o literárním díle jednoho z nevýznamnějších středoevropských autorů dobrodružné literatury konce 19.století je doprovázena desítkami původních autentických předmětů, o kterých Karel May ve svých dílech psal. Tyto předměty pochází ze sbírek Národního muzea, Moravského zemského muzea v Brně, Národního památkového ústavu nebo ze saského Radebeulu u Drážďan, ze sbírek jejichž základ položil samotný spisovatel Karel May.

V jaké dobové atmosféře psal Karel May o ušlechtilém náčelníkovi Vinnetou vypovídá asi vůbec poslední historická možnost vidět v Ústí nad Labem originální lidský skalp z konce 19.století, tedy z doby, kdy se za skalp indiánského dítěte, ženy nebo muže dalo v USA získat až 25 dolarů na ruku. Teprve před 90 lety dostali konečně alespoň někteří původní obyvatelé Ameriky, žijící na dnešním území USA, občanství USA. A právě dílo humanisty Karla Maye významně přispělo k pozitivnímu hodnocení severoamerických Indiánů jako lidských bytostí. Lidské skalpy se v USA nesmí veřejně vystavovat od roku 1990, postupně se stahují z výstavních prostor i v dalších zemích světa. Do Čech se vystavené skalpy dostaly nejspíše jako turistické suvenýry na konci 19.století.

Návštěvu muzea možné spojit v sobotu 7.6. s prohlídkou uměleckého jarmarku Tvořivé Ústí, kde budou k prohlédnutí nebo ke koupi obrázky, šperky, malované hedvábí, oděvy a oděvní doplňky a další předměty z dílen cca tří desítek umělců a výrobců. Současně bude probíhat výměnný knižní bazar, v ateliéru muzejní pedagogiky si můžete vyzkoušet kresbu architektury pod odborným vedením studenta výtvarně edukativních studií. Osvojíte si techniku práce s tuší a vodovými barvami a pohlédnete do mysli tvůrců moderní architektury. Pokud vám vyhládne, můžete si koupit jedinečnou indonéskou placku připravenou rodilým Indonésanem.

Celý víkend je v muzeu mimořádně snížené vstupné do všech právě probíhajících výstav a expozic a na samotný umělecký jarmark  je vstup zdarma.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*